4 C
Skopje

Македонија

СДСМ: Груевски е фатен во скандалозното прислушување и одговорност мора да има

СДСМ денес со соопштение за „нелегалното прислушување“. Криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ мора да се помири со фактот дека правдата доаѓа по своето и одговорност за...

ФРОДЕМ: Крај на јавашлукот и самоволието преку надпартиска извршна власт

„Јавашлкот, егоистичната и налудничава политика на партиската врхушка на власт последнава година ги исфрли на површина сите слабости и нефункционалност на системот. Благодарение на...

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ја осуди одлуката на СЈО

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешна седница ја разгледало одлуката на СЈО, во случајот „Пуч“, поради што сметаат дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев...

Укината забраната на патот Маврово – Дебар за тешки товарни возила

Укината е забраната за движење на тешки товарни возила на патниот правец Маврово - Дебар, соопштуваат од „Македонија пат“. Сообраќајот низ државата и понатаму продолжува...

Каракамишева: Одлуката на СЈО за предметот на Заев е скандалозна

Универзитетската професорка Тања Каракамишева со реакција за одлуката на Специјалното јавно обвинителство да го повлече обвинението за предметот „Пуч“ во кое еден од обвинетите...

СДСМ: Продолжуваат преговорите со ДУИ

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети поладнево имаа средба на Бихакќа. По средбата Ахмети не соопшти што се разговарало,...

Снеговите престануваат, од утре сонце

Според УХМР од утре во Македонија доаѓа стабилно време. Ќе биде променливо облачно, попладне со сончеви периоди особено во западна Македонија. Ќе дува слаб до умерен...

Започнуваат преговори: Али Ахмети забележан во Бихаќка

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во моментот се наоѓа во просториите на Бихаќка, каде ќе оствари средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, потврдија очевидци...

СДСМ: На Груевски и ВМРО-ДПМНЕ им пречи правдата бидејќи ја знаат својата одговорност

СДСМ со соопштение реагира на пресконференцијата на Антонио Милошоски. „Со вчерашната одлука на Специјалното јавно обвинителство, да се откаже од обвинителен акт против претседателот на...