4 C
Skopje

Македонија

Вељаноски: Срамна и безобразна одлука на Катица Јанева

Специјалното јавно обвинителство е партиски огранок на СДСМ/Сорос, реагираше на прес конференција Трајко Вељаноски од ВМРО-ДПМНЕ. Јанева донесе уште една срамна и безобразна одлука за...

Претседателот на БЕСА: За нас во иста позиција се и Ахмети и Груевски (ВИДЕО)

Претседателот на БЕСА, во интервју за а1он.мк вели дека не би сакал да шпекулира која би била позицијата на Ахмети во случајот, но имајќи...

Средба Заев – Алтхаузер: Нова силна влада посветена на реформите, која ќе води реална политика

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорката на Р.Германија во Р.Македонија, Кристине Алтхаузер. Тема на разговорот беше потребата од продолжување на демократските...

ВМРО-ДПМНЕ: Струмица е затрупана со снег, Заев ја пратил механизацијата во Арачиново

Зоран Заев ги направи струмичани граѓани од втор ред, истакнаа на денешната прес-конференција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица. „Неговата грижа за Струмица кулминираше со...

Ристески: Центарци ги бараат проектите што им ги вети Жерновски

Советникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Јордан Ритески денес повторно со изјава за работата на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски. „Денеска се наоѓаме повторно...

Лазе од Виница го освои Џек Потот и стана милионер на ДВЛМ

Лазе Димитровски од Виница го освои дваесет и седмиот Џек Пот во Државна Видеолотарија на Македонија вреден 1.404.426 денари. Освоено е во лотариските терминали...

Ќе се проширува капацитетот за сместување на бездомници во Момин Поток

Градоначалникот на Град Скопје денеска при посетата на Пунктот и Прифатилиштето за бездомни лица во Момин Поток нагласи, дека ќе му предложи на Советот...

СДСМ: Монтираниот случај „Пуч“ е доказ и поука дека никој не може да ја спречи правдата!

СДСМ со соопштение за случајот „Пуч“. „Пропадна најголемиот, најочајниот и најнискиот обид за судски монтиран процес во независна Република Македонија, инициран од поранешниот премиер Никола...

Над 100 верници ќе се обидат да го фатат Светиот крст во Скопје

Утре е Богојавление или Водици, денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан. Со одбележување на...