10 C
Skopje

Македонија

ФОТО: МВР и Центарот за социјални работи згрижија бездомник

  На иницијатива на министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, денес  во соработка со градскиот центар за социјална работа беше згрижено едно лице - бездомник....

Иванов и Димитриев на божиќна литургија во Соборниот храм во Скопје

Во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје денеска по повод големиот празник Рождество Христово – Божиќ се одржа Архиерејска Златоуста литургија со која чиноначалствуваше...

Отец Пимен: Христос се роди и за оние кои возат џипови, и за оние кои одат пешки

  По повод празникот Божиќ – денот на Христовото раѓање, честитка до православните верници на социјалната мрежа „Фејсбук“ упати Отец Пимен, кој само ден пред...

Лидерот на ДУИ им го честиташе Божиќ на православните христијани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска излезе со честитка за христијанските верници по повод големиот празник Божиќ. „Имам чест и задоволство, во име на сите...

ЛДП со барање до надлежните институции за подобрување на состојбите на патиштата

Либерално-демократската партија денес преку соопштение на својот официјален сајт побара засилени активности на надлежните институции за подобрување на состојбите на патиштата. Во продолжение целосното соопштение...

Честит Божиќ – Христос се роди, навистина се роди

Денес во Македонија православните христијани го слават Божиќ, празник за раѓањето на Исус Христос, најсреќното случување во христијанскиот свет. На Божиќ традиција е да се...

Утрово нови забрани: АМСМ со известување за сите граѓани

АМСМ утрово информираше за состојбата на патиштата, по што информираше за нов прекин на регионалниот пат Пробиштип-Кратово, во двата правци, кој започнал утрово во...

Брзата интервенција на лекарите од Делчево спаси човечки живот

Итната медицинска служба во Делчево успешно спаси живот на премрзнат човек кој бил пронајден во месностна викана Брежјето. Според информациите кои ги добивме од Итната...

Општина Виница наместо да го исчисти, се фали со снегот по улиците

Македонија е под опсада на голема снежна покривка. Неколку сантиметри снег ја зафатија целата територија на државата, а на одредени места сообраќајот беше затворен...