17 C
Skopje

Македонија

(ВИДЕО) Интервју со Димовски: Ќе барам отштета од СЈО, остро ќе се спротивставиме на одложување на локалните избори

https://www.youtube.com/watch?v=ApzT7JwfX3k Десет пратенички групи, 51 пратеник. Дали го сторивте тоа навистина да ја научите на „памет“ Владата или пак не сте толку единствени како што...

ВИДЕО: 180 милиони евра се малку за убавина каква што е Панорамското тркало

ЦИВИЛ Медиа разговараше со граѓанките и граѓаните на Скопје за потребата од изградба на Панорамско тркало – вредно 18 милиони евра, во најсиромашната европска...

Македонска владина делегација во официјална посета на БиХ

Македонска владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев денеска ќе престојува во официјална посета на Босна и Херцеговина. Свечениот пречек ќе се одржи на платото...

Комичарот Бубо Каров ќе биде советник во Владата

Љупчо (Бубо) Каров од денеска е надворешен советник на министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски. Како што соопштија од Владата,...

Мартин протуѓер се лекува во угледна воена болница во Будимпешта, денес не се појави на судење

Адвокатот Боро Тасевски го извести Апелацискиот суд дека обвинетиот Мартин Протоѓер, поранешен шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски, е на боледување и нема...

Заев: Договорот со Бугарија отвара сериозни перспективи за Македонија

Договорот со Бугарија отвара сериозни перспективи за Македонија, а од него Македонија има сериозна придобивка. Договорот ќе биде склучен кога ќе го ратификува Парламентот,...

МНР: Нема повредени македонски државјани по земјотресите во Турција и Грција

По земјотресите што се случија во Република Турција и Грција Министерството за надворешни работи информира дека е во постојана комуникација со Амбасадата на Република...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не треба да плаќаат за вработување на вандалите од шарена револуција, ниту за роднините на партиските послушници на Заев

„Во целата кампања која што ја водеше СДС се говореше и ветуваше едно, а сега се прави спротивното. Со предложениот ребаланс на буџетот планираат дополнително...

Груевски: Едвај чекам да започне судењето за јавноста да се увери дека сум невин

Не сум сторил кривично дело за да имам причина да се плашам. Против мене се води политички прогон и хајка. СЈО нема докази против...