fbpx
5 C
Skopje

ДОМ: Да покажеме разбирање за нашите разлики и мудро да ги надминеме

АКТУЕЛНО

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

„ДОМ апелира до сите граѓани на Република Македонија да покажеме разбирање за нашите разлики и мудро да ги надминеме. Да создадеме услови за нив да разговараме низ институциите, преку демократски дијалог. Моменталната политичка ситуација има голем конфликтен потенцијал, а општеството е длабоко поделено по многу основи.

Најопасно е тоа што не функционира Парламентот и нема избрана Влада по одржаните избори, чии резултати сите ги признаа. Институциите треба да се конституираат и тогаш сите политички прашања ќе се отвораат во Парламентот, пред очите на целата јавност и нема да бидат привилегија или товар на тесни партиски групи. Само така ќе знаеме кој што предлага, кој што застапува, прифаќа или одбива. Собраниските процедури опфаќаат јавни расправи, поднесување амандмани и борба на мислења. А граѓаните секако ќе имаат удел во носењето на законите, зашто ниеден одговорен политичар не може да се оглуши на пулсирањето на јавноста. Конечно, Претседателот на државата може да потпише или не, некој закон, за кој ќе смета дека е надвор од уставната рамка. Ова е патот за демократска разврска, без можност за манипулација на граѓаните и нивните емоции.

Имаме разбирање за граѓаните кои искрено протестираат за зачувување на унитарниот карактер на земјата, свесни дека тоа е еден од столбовите за нејзино опстојување. Не прифаќаме еднострано лепење етикети на наши сограѓани и ставање во исти кош со поединци кои од други побуди шират дезинформации и говор на омраза. Ова е наш принципиелен став, исто како што не прифаќавме ни минатата година, ни сега, лепење поинакви етикети за оние сограѓани, со кои се боревме за создавање услови за слободни и демократски избори, за право и правда.

Голема е веројатноста дека овие две граѓански групи нема да се разберат во најблиска иднина, но не смееме да дозволиме да се гледаат низ нишанот, зашто ТОА и САМО ТОА би било крај за Македонија, каква што ја знаеме и сакаме.

За да нема забуни, намерни или ненамерни, околу прашањата за карактерот на државата, ДОМ уште еднаш го повторува својот став за зачувување на Уставот и почитување на Рамковниот договор, кој обезбеди комбиниран модел на унитарна граѓанска држава со вграден мултикултурен образец со кој се спречува мајоризација на било која заедница“, се вели во соопштението на ДОМ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ВИДЕО: Дедо од Делчево тврди дека измислил лек за корона вирусот

Човек од Делчево тврди дека го нашол лекот за корона вирусот. Помагал оревот и неговиот корен. Но да не откриваме многу, погледнете го видеото...

Судбината имала друг план за нив: Започнала да се породува во автомобилот, а тоа што следувало не го очекувала ниту полицијата (ВИДЕО)

Во рускиот регион Волин една жена се породила во својот автомобил на пат кон болница. Имено триесет и шест годишната Русинка тргнала со својот сопруг...

Едноставни, но моќни идеи за подарок за 8-ми Март

Без разлика дали една жена го празнува 8 Март или не, таа ќе биде среќна доколку партнерот ѝ приреди мало изненадување. Ова се неколку едноставни,...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...
- Advertisement -