fbpx
18.7 C
Skopje

Двајца алпинисти починале од хипотермија на Мон Блан

АКТУЕЛНО

Двајца германски алпинисти починале од хипотермија во текот на искачувањето на врвот Мон Блан ди Такил во француските Алпи, соопшти француската жандармерија.

Двајцата алипинисти, на возраст од околу 40 години, тргнале кон планината во понеделникот наутро, но не успеале да стигнат до врвот на време и навлегле во бура со ветришта чија силина достигнувала 120 километри на час.

Нивните тела биле пронајдени денес, по што се спуштени од планината.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -