fbpx
-6 C
Skopje

Еден лав молчи од страв!?

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Генералот Стојанче Ангелов несомнено е еден од луѓето кои заслужуваат признание за неговото саможртвување во војната од 2001, каде што цврсто и без тронка сомнение застана на браникот на татковината. Покрај ова, на Генералот треба да му се оддаде и почит за неговата борба за бранителите со глас, а не само со оружје, бидејќи во изминатите 15 години тој е еден од оние бранители кој бараше унапредување на правата на бранителите, остварување на бенефиции за членовите на нивните семејства, како и донесување на правата на бранителите.

Но, и покрај сите овие жртви и борби, денеска Генералот Ангелов како да не е истиот оној човек кого го слушавме до пред некоја година. Неговата политичка партија „Достоинство“ пред само неколку години реагираше со соопштенија, чии наслови беа – „За што се боревме ние во 2001? За Албанска Македонија?“, каде што јасно упатуваше критики кон поранешната власт за нивното “клекнување“ пред албанскиот политички фактор во државата.

За жал, денеска нашиот Генерал како да исчезна, и од жесток критичар стана човек кој многу ретко можете да го видите како ќе искритикува некоја постапка на власта предводена од СДСМ и ДУИ. Еве, пример законот за јазици. И покрај реакциите на многу интелектуалци – професори блиски до СДСМ дека законот е неуставен и истиот е против рамковниот договор, ние, граѓаните на Република Македонија, од страна на партијата „Достоинство“, ниту пак лично од Генералот не слушнавме било каква критика во однос на овој закон. Имено, наместо жестока критика, слушаме како Ангелов вели: „Не сум сигурен дека Законот вака смееше да биде донесен“. Не сум сигурен!? Што и да значи ова…

И Генералот продолжува – Тој во интервју за „Низ Призма” вели дека од овој Закон Македонија нема да пропадне, бидејќи како што нагласува во интервјуто Ангелов, Македонија издржала и полоши работи. Бре, мајката. Каква „мудра“ реченица!

И понатаму продолжува и вели: Кога беше донесен Законот за јазици видовме реакција од ВМРО-ДПМНЕ и од поранешниот лидер, Никола Груевски. Според мене сметам дека ова е сценарио со кое што тој сака да поврати дел од нарушениот патриотски имиџ. Но, тоа не поминува кај граѓаните бидејќи истурање чаша вода делува смешно и детски…

И, повторно слушаме. “ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, Груевски, Груевски“…Од целата ситуација во која се најдовме, за која критика даде и францускиот амбасадор Тимоние кој истакна дека начинот на кој беше донесен законот – без минимум консензус и без цивилизирана дискусија, може да ја проблематизира безусловната препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ, Генералот наш, во својот јавно изнесен став во однос на законот, реши да ни објаснува нам, колку голем маж бил Груевски, и тоа во најмалку три наврати, наместо да даде критика за начинот на кој беше донесен законот, како и за изјавите на Али Ахмети кои вели дека истиот е донесен по борбата на многу маченици кои се жртвувале во таа 2001 за овој закон, тој го спомена името и презимето на Никола Груевски.

Оставете тие приказни, Генерале! Никола Груевски го заврши своето. Тој веќе не е никаков политички фактор во земјата. Но, Вие, со вашето однесување, со вашите постапки не само што не покажувате грижа, не само што не упатувате критика, туку се обидувате да го свртите вниманието на јавноста кон Никола Груевски. 

За мене Вие сте Лав, кој се борел во таа 2001 година, ЛАВ кој се бореше и во изминатите 11 години, но после вчерашната реакција Вие за мене сте ЛАВ кој молчи од страв. За каков страв станува збор Вие најдобро си знаете… 

ДА ЖИВЕЕ МАКЕДОНИЈА!!!

Пишува: Р. Начовски

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -