fbpx
1 C
Skopje

Еврејски мудрости

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

„Да се разберат Евреите е потешко од било кој друг народ“, рекол Елиас Канети.

Човекот има потреби од три работи – трпение, сладкодумие и способност за чување на тајна.

За човековата природа

Бог не може да биде насекаде – затоа ги создал мајките.

Извршителите на законот се по страшни од самиот закон.

Не биди сладок затоа што може да те изедат. Не биди горчлив, бидејќи можат да те исплукаат.

Злобата е оружје на слабите.

Да заведуваш на некому, значи дека ти си по слаб од него.

Кога шоферот верува во бесмртноста, животот на патниците е во опасност.

Трпението е сладко, но плодовите му се слатки.

И малиот човек може да има голема сенка.

За парите и долгови

Богатите немаат деца, имаат наследници.

Пари на заем давај пред сведоци, дарувај без сведоци.

Пријател стекнуваш бесплатно, за ѓавол си плаќаш.

За доброто

Доброто се помти долго, злото – уште по долго.

Добриот збор не чини пари.

Добриот човек често го сметаат за глупак.

Двајца луѓе не веруваат во твојата смртт – тој, кој те сака и тој, кој те мрази.

За паметниот и глупавиот

Паметниот јаде, за да живее, глупавиот живее, за да јаде.

Паметниот го крие својот ум, глупавиот ја демонстрира својата глупост.

Секој е многу паметен, кога станува збор за туѓа несреќа.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -