fbpx
9 C
Skopje

Федерален судија ја блокираше забраната за муслимани на Трамп

АКТУЕЛНО

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Федерален судија во Сиетл синоќа изрече блокада за одклуката на новоизбраниот американски претседател Доланд Трамп со која се забранува влез на муслиманите од седум земји во САД.

Како што пренесуваат американските медиуми со оваа пресуда целосно е блокирана одлуката на Трамп која беше попишана минатата недела. Од Белата куќа најавиле дека ќе се борат против оваа пресуда, а партпаролот на Трамп, Спајсер, изјавил дека одлуката на претседателот е сосема „законска и соодветна“.

„Целта на претседателскиот указ е да се заштити нашата земја и тој има овластувања и одговорност според Устав да го штити американскиот народ“, изјавил Спејсер.

Американската федерална агенција за царина и заштита на границите упатила соопштение до авиокомпаниите во САД дека повторно на нивна територија ќе може да влегуваат патници на кои претходно им беше забранет влез поради одлуката на Трамп.

Од „Катар Ервејз“ потврдуваат дека компанијата веќе започнала со примање на патници со важечки патни документи од Сомалија, Либија, Судан, Сирија, Јемен, Иран и Ирак, истите држави за кои претходно беше потпишан указ за забранет влез на територијата на САД.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Едноставни, но моќни идеи за подарок за 8-ми Март

Без разлика дали една жена го празнува 8 Март или не, таа ќе биде среќна доколку партнерот ѝ приреди мало изненадување. Ова се неколку едноставни,...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...
- Advertisement -