fbpx
1 C
Skopje

ФОТО: Ги пронашле нивните тела 33 години по смртa, а со нив и автентични слики

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Освојувањето на Северниот пол од одамна било права опсесија за многу држави, а особено во периодот на 19. век. Повеќе од обидите и мисиите завршувале неуспешно, а една од најфасцинантните приказни им припаѓа на Швеѓаните.

Во далечната 1897 година, на 11. јули експедиција на чело со С.А. Андре, заедно со инжињерот  Кнута Френкел и младиот фотограф Нилс Стриндберг полетале со балон во обид да го надлетата Сверниот пол.

Сепак балонот изгубил контрола, па по 65 часа неконтролиран лет, тој се срушил на мразот. Тричлениот состав на екипажот извесен период пробал да преживее, направиле импровизиран логор, но починале а причините биле или смрзнување, или пак заразено месо од мечки.

Вистински расплет на оваа приказна следувало 33 години подоцна кога во 1930г година, екипаж на бродот „Братваг“ ги пронашла нивните тела, како и растураниот логор,  но и фотоапарат. Вистинското ботатство се криело внатре кога биле извадени 93 од 240 слики, а на дел од сликите се забележани последните денови од животот на споменатото трио.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -