14 C
Skopje

Гладијаторот Христијан Тасески од Прилеп со голема победа на ММА турнир во Врање

АКТУЕЛНО

Христијан Тасески (18) член на Центарот за боречки вештини „Максам Фајт“ од Прилеп, вечерва освои убедлива победа, на меѓународниот ММА турнир во Врање – „Gladiator Fight Champion“. Тасески доминираше во текот на целата средба, додека неговиот противник се предаде. Младиот прилепчанец се натпреваруваше во категоријата до 70 кг. Инаку ова е прва полупрофесионална борба на Тасески, која може да се смета и како добра проверка за претстојните ММА борби во Хрватска и Германија.

„Максам Фајт“ од Прилеп ќе има свој претставник и на турнирот во повеќе боречки вештини кој ќе се одржи на 29 декемвриво Урошевац, Косово. Стефан Сталески во категорија до 67 килограми ќе се бори со Арт Ложа од Косово. На турнирот треба да има и полупрофесионални борби и борби за светски титули. Ќе учествуваат натпреварувачи од Косово, Албанија, Германија, Швајцарија, САД, Шведска, а исто така и американски војници од базата „Бондстил“ во Косово.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бројките се повторно страшни: За последните 24 часа од 1524 тестови, позитивни на Ковид-19 во земјата се дури 404 случаи

Во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 172, Куманово 15, Дебар 4, Штип 8,...

Васко Ефтов: Што не можел да направи Дурловски, а го зборувал? – дали поради ова Дурло го врати мандатот?

Веќе втор носител, од вкупно шест носители на изборните листи на ВМРО ДПМНЕ, си поднесе оставка во последните два месеци. Вчера, носителот на изборната листа...

ТАЖНА ВЕСТ Еден од најпопуларните политичари почина: Амди почивај во мир

На 64-годишна возраст денеска почина Амди Бајрам. Фокус доби потврда од болницата Жан Митрев, каде веќе бил донесен починат. Амди Бајрам пред само 6 дена...

Рекорди се нижат: Се апелира на почитување на мерките – над 983 луѓе биле казнети за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (23/24.10.2020) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење заштитни маски регистрирани се 983 прекршоци. Министерството за...
- Advertisement -