12 C
Skopje

Гол од 60 метри: Дали е ова најдобриот гол во историјата на фудбалот? (Видео)

АКТУЕЛНО

На средбата помеѓу Паханг и Перак од Купот на Малезија победничкиот гол беше постигнат во 93 минута и тоа од слободен удар од неверојатна оддалеченост од околу 60 метри, со што овој погодок дефинитивно влегува меѓу тие кои можат да влезат во конкуренција за најдобар на сите времиња.

Стрелец беше Херолд Марк Гулон, кој се гледа дека намерно шутира кон противничкиот гол иако се наоѓа на својата половина, сакајќи да го искористи фактот што противничкиот голман е далеку од сопствениот гол.

Прочитајте повеќе: Маестро Федерер го преслуша Гофан и стигна до јубилејна 10. титула во Хале

Рожер Федерер е поим за успех кога станува збор за турнирите кои се играат на тревна подлога, а тоа го докажува и на свои 37 години со своето последно издание на турнирот во Хале.

Швајцарецот традиционално се загрева во Германија пред настапот на Вимблдон, па ако минатата година беше спречен од Борна Чориќ да стигне до својата јубилејна 10-та титула во Хале, денеска Федерер не пропушти да се најде во друштво на Рафаел Надал. Рожер стана само вториот тенисер во историјата кој има освоено десет титули на еден турнир, откако ова попладне го преслуша разиграниот Давид Гофан кој сепак имаше сили само за еден сет.

Белгиецот беше доста опасен во првиот сет и се чинеше дека е поблиску до брејк, но откако Федерер спаси три брејк топки во низа, сетот отиде во 13-ти гејм каде Швајцарецот обично е непобедлив. Федерер до доби тајбрејкот со 7:2, а потоа во вториот сет комплетно го разби противникот и со убедливи 6:1 стигна до фантастичен јубилеј, а воедно и до 102-та титула во својата блескава кариера.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Јанчев открива: Сакав да ја продадеме Белата палата, наши гласачи живеат со по две евра на ден

Како Потпретседател на ВМРО ДПМНЕ предложив да ја продадеме Белата палата. Не може да бидеме народна партија во држава каде што дел од народот...

Trump: I voted for a guy named Trump

US President Donald Trump Voted for the 2020 Presidential Election at a Florida Library He exercised his right to vote in a library in West...

Две до три недели државен карантин за спречување на есенскиот бран на коронавирусот вели Д-р Драган Даниловски

Карантин во траење од две до три недели би го спречил есенскиот бран на коронавирусот, но би довел до социјална и економска катастрофа, ќе...
- Advertisement -