fbpx
6 C
Skopje

Инспиративниот живот на девојчето кое старееше 8 пати побрзо од врсниците

АКТУЕЛНО

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

СДСМ и функционерите застануваат зад премиерот Зоран Заев: Бранко е историја

Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ. Овие ставови се изградени во рамки на партијата и нејзините органи,...

Луси Перк и покрај тешката болест со која се соочуваше никогаш не заборави на насмевката и љубовта кон животот.

Понекогаш денот си го расипуваме поради остро упатен збор, поглед фрлен накосо или незадоволство од конфекцискиот број. Но, ако малку пошироко ги отвориме очите и погледнеме што се случува наоколу, ќе сфатиме дека тоа што сме здрави е најголемиот благослов и за тоа треба да бидеме благодарни секојдневно, наместо да се опседнуваме со тривијални работи.

Животот на инспиративната Луси Парк треба да ви биде мотивација за тоа. Девојчето кое страдаше од болеста прогерија или Хатчинсон-Глифорд Прогерија синдром, почина неодамна на 8-годишна возраст, но водеше живот вреден за паметење. Со својот дух таа ги мотивираше луѓето ширум светот.

Болеста, која се појавува кај еден 1 од 4 милиони луѓе, ѝ била дијагностицирана кусо по раѓањето. Оваа состојба предизвикува прерано стареење.

Еден од симптомите е сериозно зацврстување на артериите на многу рана возраст. Другите симптоми се губење на телесна тежина, губење на косата, срцеви проблеми и бавен раст со просечен животен век од 13 години.

Луси е од градот Ballyward во Ирска. Таа била во кругот на семејството кога починала и испратена е како и што живеела, во розов сандак со виножито.

Во текот на животот Луси имаше интервју со Кетрин Кембел, авторката на книгата „When We Can’t, God Can“, а Кетрин по нејзината смрт се огласи:

„Луси беше убава на секој начин, се бореше храбро со суровата болест прогерија која го погодуваше безмилосно нејзиното мало тело во изминативе 8 години. Луси сега е слободна од болката и ограничувањата. Благословена сум што ја сретнав оваа прекрасна мала девојка“.

Луси беше родена во ноември 2009 година. Уште на 4-месечна возраст имала операција на колкот и страдала од повреди на колената и зглобовите. Со слаб апетит таа не качувала килограми и веќе на 9 месеци ѝ била дијагностицирана прогерија.

Но, и покрај физичките пречки, Луси била ведра девојка што обожавала да пее и игра. Нејзините родители ја носеле на средби со други деца, кои ги имаат истите ограничувања, за срамежливата Луси да се опушти и да си игра со нив.

Уште во 2010 година бил формиран фонд „Lucy Parke Progeria Fund“, каде луѓе со донации ѝ помагале на Луси да се бори со болеста и кој работи на тоа да се пронајде соодветен третман за оваа состојба. Бидејќи на светот постојат малку деца што страдаат од прогерија, средствата за истражувања за лек на болеста се ограничени.

Родителите на Луси велат дека таа им била испратена од бог со причина и им го осветлувала секој ден. Им ги променила животите и направила да имаат верба во себе и во бог и тоа не само на нив тука и на многу други луѓе во Ирска и светот.

„Нејзиното тело беше слабо, но имаше силно срце полно љубов. Нејзината љубов кон животот и насмевка нè направи горди родители“, изјавија тие.

Инспиративната Луси никогаш нема да биде заборавена:

ФОТО

Повеќе за ова на: Crnobelo.com

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Спасовски: Развоен буџет за модерна полиција и достојни услови за полицајците и во 2021 година

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го презентираше буџетот на Министерството за наредната година, посочувајќи притоа дека тој е развоен и дека ќе...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Писмo од Тито: Потврдувaaдека Бугарија учествувала во ослободувањето на Македонија

Во текст објавен на 360 степени се пренесуваат дел од писмата на Јосип Броз Тито кои тој во 1944 година ги испраќал до неговите...

Васко Ефтов: Заев успеа да се справи и со Црвенковски и со Груевски, Бранко тоа не може да го поднесе

Еден од најискусните македонски новинари Васко Ефтов во сојата најнова емисија вели дека луѓето на Бранко Црвенковски, а веројатно и самиот тој работат за...
- Advertisement -