fbpx
15 C
Skopje

Македонија храбро и со победа го отвори СП во Франција: Тунис го осети гневот на Македонците

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Македонската ракометна репрезентација ја забележа првата победа на Светското првенство во Франција, совладувајќи ја селекцијата на Тунис со конечни 34:30 (13:14).

Нашата селекција подобро влезе во мечот откако забележивме почетни 2:0, а во текот на првото полувреме целовремено се играше гол за гол, за на крајот тунижаните да заминат на пауза со еден гол предност, 13:14.

Репрезентацијата на Тунис влезе посилно во второто полувреме, па во еден период имаа позитива од +4. И покрај неисукството на корејската судиска двојка, нашите ракометари храбро се бореа, успеаја да ја анулираат негативата, а потоа следуваше и серија, каде нашите ракометари ја поставија и највисоката разлика на овој натпревар од +5 голови. До крајот на натпреварот Тунис само успеа да ја намали оваа разлика, а конечниот резултат на семафорот изнесуваше 34:30.

Најефикасен на овој натпревар беше капитенот Кирил Лазаров со 12 постигнати погодоци, а веднаш зад него беа Манасков и Стоилов со по 7 погодоци. Во сабота нашата репрезентација ќе се соочи со аутсајдерот Ангола со почеток од 20:45.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -