fbpx
4 C
Skopje

Македонија сака реприза од Србија 2012, Словенија од Катар 2015

АКТУЕЛНО

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Нашата ракометна репрезентација, денес со почеток од 17:45, ќе ја напаѓа по третата победа во групата Б, откако да мегдан ќе се соочат со репрезентацијата на Словенија, предводена од поранешниот стратег на Вардар, Веселин Вујовиќ.

Со евентуална победа вечерва над Словенија, нашите ќе имаат сигурен пласман во осминафиналето од Светското првенство во Франција, а ќе имаат и подобра позиција. Од двете репрезентации изразуваат меѓусебен респект. Кире Лазаров ја препушти фаворитската улога на Словенија, додека пак Вујовиќ капитенот и Филип Миркуловски ги нарече „срце и бели дробови“ на репрезентацијата.

„Словенците се одлично подготвени и на тактички и на технички план. Можеби не се дотолку корпулентни и добри на физички план колку што се импресивни во брзина и креација. Бомбач, Зорман и Скубе ги немаат, сега ги имаат Зарабец и Безјак. Мора да бидеме цврсти во одбрана и да не оставаме многу простор. Мора и техничките грешки да ги намалиме бидејќи знаат да казнат во контранапади што ги изведуваат меѓу најдобрите во Европа“, истакна Червар.

Од таборот на Македонија посакуваат да се повтори резултатот од Европското првенство во 2012, кога ја совладавме Словенија со 28:27, додека пак словенците посакуваат реприза на резултатот од Светското првенство во Катар во 2015 година, кога загубивме со 30:28 во осмина финалето.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ефтов: Заев и Мијалков играа нечесено еден спрема друг, едниот сакал да го апси, а другиот не сакал реално да се смени Мицкоски

Според Васко Ефтов, Мијалков глумел дека сака да го смени Христијан Мицкоски. Тој во својата најнова емисија прави своја анализа на најновите случувања во...

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Раздорот во ДУИ почна да го зема својот данок: Падна првата оставка

Во писмото, ексградоначалникот на Чаир вели: „Со намера да не создадам забуна кај ниту еден мој колега во Собранието, а воедно и да дадам...

Голема тага во домот на балканската дива Карлеуша

Денеска се навршуваат две години од смртта на некогашната радио водителка Дивна Карлеуша. Нејзината ќерка, пејачката Јелена Карлеуша на својот Инстаграм порфил ја објави мајчината...

Љубчо Георгиевски кажува на кој јазик пишувал Гоце Делчев

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја....
- Advertisement -