fbpx
1 C
Skopje

Мег Рајан: Малата, голема девојка во американското кино

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Маргарет Мери Емили Ан Хира или Мег Рајан (родена на 19 ноември 1961 година во Ферфилд, Конектикат, САД) е американска филмска актерка која стана миленик на неколку генерации.

Мег Рајан е ќерка на Сузан Хира Џордан, поранешна акетрка, режисерка и професор по англиски јазик, и Хари Хира, наставник по математика. Таа има две сестри, Дана и Ени, и брат кој е музичар – Андреј Хира. Семејството Хира се од Канада.

Рајан е католик и дипломирала основно училиште во Ферфилд, каде што нејзината мајка ја учи до шесто одделение. Таму беше дадена првата причест на Мег и е избрано името Ен. Нејзината мајка се појавила во телевизиска реклама, а подоцна и во директор на кастинг во Њујорк. Таа ја поддржува и ја охрабрува нејзината ќерка да студира глума.

На 18-годишна возраст, благодарение на врските на мајка си, Рајан ја снима својата прва телевизиска реклама, во која се смее, за да го промовира дезодорансто “Тикл“.

По улогата во “Богати и славни“, Рајан ја игра улогата на Бетски Стујарт во серијата “Додека свет светува“ од 1982 до 1984 година. Следат неколку телевизиски подукции и мали филмски улоги, вклучувајќи и “ветената земја“, за која таа ја добива својата прва номинација.

Во 1986 година таа игра Керол Бредшо во филмот “Топ Пиштол“ и Лидија Максвел во “Внатрешен простор“, каде што исто така учествува нејзиниот поранешен сопруг Денис Куеид. Потоа Рајан се појавува и во трилерот “D.O.A“ и акцијата “Президио“.

Нејзината изведба на Сали Олрајт, која и ја носи номинацијата за “Златен глобус“, е незаобравна поради театарски симулираниот оргазам во Менхетен. По повод нејзиниот роденден, ви нудиме галерија на нашите омилени улоги.

Град на ангели – 1998 година.

Град на ангели

Богати и познати – 1981 година.

Богати и познати

Топ Ган – 1986 година.

Топ Ган

Кога Хари ја сретна Сали – 1989 година.

Кога Хари ја сретна Сали

Кога еден маж сака една жена – 1994 година.

Кога еден маж сака една жена 

Имате пошта – 1998 година.

Имате пошта

Новото момче на мама – 2008 година.

Новото момче на мама

Повторување – 2015 година.

Повторување

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...
- Advertisement -