3.8 C
Skopje
Sunday, December 3, 2023

Мег Рајан: Малата, голема девојка во американското кино

Маргарет Мери Емили Ан Хира или Мег Рајан (родена на 19 ноември 1961 година во Ферфилд, Конектикат, САД) е американска филмска актерка која стана миленик на неколку генерации.

Мег Рајан е ќерка на Сузан Хира Џордан, поранешна акетрка, режисерка и професор по англиски јазик, и Хари Хира, наставник по математика. Таа има две сестри, Дана и Ени, и брат кој е музичар – Андреј Хира. Семејството Хира се од Канада.

Рајан е католик и дипломирала основно училиште во Ферфилд, каде што нејзината мајка ја учи до шесто одделение. Таму беше дадена првата причест на Мег и е избрано името Ен. Нејзината мајка се појавила во телевизиска реклама, а подоцна и во директор на кастинг во Њујорк. Таа ја поддржува и ја охрабрува нејзината ќерка да студира глума.

На 18-годишна возраст, благодарение на врските на мајка си, Рајан ја снима својата прва телевизиска реклама, во која се смее, за да го промовира дезодорансто “Тикл“.

По улогата во “Богати и славни“, Рајан ја игра улогата на Бетски Стујарт во серијата “Додека свет светува“ од 1982 до 1984 година. Следат неколку телевизиски подукции и мали филмски улоги, вклучувајќи и “ветената земја“, за која таа ја добива својата прва номинација.

Во 1986 година таа игра Керол Бредшо во филмот “Топ Пиштол“ и Лидија Максвел во “Внатрешен простор“, каде што исто така учествува нејзиниот поранешен сопруг Денис Куеид. Потоа Рајан се појавува и во трилерот “D.O.A“ и акцијата “Президио“.

Нејзината изведба на Сали Олрајт, која и ја носи номинацијата за “Златен глобус“, е незаобравна поради театарски симулираниот оргазам во Менхетен. По повод нејзиниот роденден, ви нудиме галерија на нашите омилени улоги.

Град на ангели – 1998 година.

Град на ангели

Богати и познати – 1981 година.

Богати и познати

Топ Ган – 1986 година.

Топ Ган

Кога Хари ја сретна Сали – 1989 година.

Кога Хари ја сретна Сали

Кога еден маж сака една жена – 1994 година.

Кога еден маж сака една жена 

Имате пошта – 1998 година.

Имате пошта

Новото момче на мама – 2008 година.

Новото момче на мама

Повторување – 2015 година.

Повторување

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -