5 C
Skopje

Миленко во најновата колумна: Ако продолжи вака, Груевски ќе ги помине следните 15 год. во затвор

АКТУЕЛНО

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...

Како ви се допаѓа новиот изглед на скопската стара чаршија?

Неодамна, Општина Чаир го заврши проектот за Промоција на чаршиски туризам во Општина Чаир, во рамките на Проектот за Локална и Регионална Конкуренција (ПЛРК)...

Ако Никола Груевски се плаши дека доколку не го почитува судот ќе биде приведен и замандален, да му објаснам дека вака како сега што ја тера секако ќе биде замандален. Евентуален договор со сатрапот од Кале и фашистите од Брисел дека ќе има сеопшта амнестја која ќе ги опфати и “бомбашите“, нема да се деси. Тие центри на моќ не функционираат со оддржување на дадените ветувања, туку со нивно кршење. Таквите ветувања не ги преживеаја Џинџиќ и Трајковски, не им се остварија на Санадер и на Јанша…

Затоа бара освестување, па Никола Груевски конечно да се потпре на единствената своја добитна карта, а тоа е народот. За жал, таквите мои совети до него, дека треба да се потпре на народот а не на странците и племето, тој никогаш не ги послуша занесувајки се дека ја гледа “големата слика“, која ние не доволно информираните не ја гледавме!!! Но, таа слика го доведе до тоа Стерјо Зиков како бранител да седи до него во судница. Стерјо Зиков, кадарот на Ленче Софрониевска и сатрапот на Ламбе Арнаудов, Војо Михајловски, 4-цата за Раштански лозја…

Од толку натоварени кривични дела и постапки што се водат против Груевски, барем една ќе се најде за да биде осуден. И таа една е доволна да го однесе во провалијата наречена “ист криминалец си и како Бучко“.

Единсвениот излез е да го прочита, послуша и спроведе овој текст.

Треба да премине од нивото на одбрана како криминалец, на нивото на политички прогонувана личност како Линдон Ла Руш, Нелсон Мендела, Вацлав Хавел, Аунг Сан Су, Лиу Ксијабо, Махтма Ганди, Мартин Лутер Кинг…

Никола Груевски треба да реши дали следните 15 години ќе ги помине во затвор како криминалец равен на Велија Рамковски, Соња Николовска или Алберто Фуџимори, или пак ќе ги проведе истите тие години во истот простор ама како политички затвореник од рангот на Панко Брашнаров, Ченто, Андреј Сахаров…

Дали во фуснотата кај неговиот Википедија профил ќе пишува корумпиран политичар или ќе пишува политички затвореник и патриот мачен од фашистички режим.

Миленко Неделковски

Извор: Infomax.mk

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Викенд диета: До понеделник 3 килограми помалку

Викенд диетите се многу популарни бидејќи се едноставни, траат кратко, а бидејќи за време на викендот сте дома можете да посветите внимание на тоа...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Истражување: 20,7 проценти од населението во Србија развило имунитет на коронавирус

Пред сегашниот и досега најсилен бран на епидемијата, 20,7 проценти од населението во Србија се здобило со имунитет на коронавирус, а најмногу отпорни се...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...
- Advertisement -