fbpx
-2 C
Skopje

Мицкоски: Преку внатрешното реконструирање на партијата ќе понудиме една нова надеж

АКТУЕЛНО

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

ВМРО-ДПМНЕ претставува бренд и битие на Македонија, ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија во минатото често пати била пред предизвиците и претставувала браник на државноста на Република Македонија и во тој дух ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи и понатаму да функционира, ова вечерва во отвореното студио на Македонската радио телевизија го истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

-Се разбира дека политиката е динамичен процес и процес во кој што вие мора да воведувате нови пракси и практики, а дел од тие практики ќе се обидеме да ги примениме во периодот кој што следува. Преку внатрешното реконструирање, новиот извршен комитет, дел од партиските комисии кои исто така ќе бидат значаен фокус на ВМРО-ДПМНЕ, потоа двете ново формирани тела кои како претседател ќе ги предложам, тоа е Советот на извршниот комитет и Советот на претседателот, а овие сите во една заедничка синергија заедно со секретаријатот што ќе биде дел од новиот генерален секретар на партијата ќе формираме едно тело кое што ќе донесе нов квалитет на политичката сцена во Македонија и ќе понуди една нова надеж, потенцира Мискоски.

Тој додава дека како млад човек на 40 години има можност и прилика да служи на сопствениот народ и граѓаните на Македонија  како и на државата Македонија во која се родил и се образувал.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Штотуку соопштени најновите резултати: Дури 3127 лица за само 24 часа се тестирани, 1022 од нив се позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463, Куманово 30 , Дебар...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...
- Advertisement -