fbpx
5 C
Skopje

Млади британски лекари од муслиманска вероисповест убиени во Ирак!

АКТУЕЛНО

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Двајца млади британски лекари од муслиманска вероисповест се убиени во Ирак, како припадници џихадистичката организација Исламска држава (ИД), јавија лондонските медиуми.

Двајцата лекари загинале во борбите во околината на Мосул, при офанзивата на ирачката армија за ослободувањето на овој втор по големина град во Ирак.

Британските џихадисти загинале при обидот конвој со џихадисти да се извлече од градот на територија што е под контрола на ИД.

Едниот од нив е од Лондон и е син на британски лекар од суданско потекло, додека другиот е од англиската област Нотингемшир.

Двајцата почнале да студираат во Велика Британија, а потоа се префрлиле на Универзитетот во Картум во Судан, каде и дипломирале, што е пракса на многу Британци кои потекнуваат од оваа африканска муслиманска земја.

Од таму тие заминале во Сирија, а потоа и во Ирак за да се борат на страната на џихадистите.

Едниот од нив се појави и во пропагандно видео на ИД во кое повикуваше други млади муслимани од Велика Британија и од другите земји, наместо да живеат мирно на Западот, да дојдат на фронтот и да се борат со другите џихадисти за исламската кауза.

Според британски безбедносни извори, на кои се повикуваат медиумите во Лондон, од Велика Британија во редовите на ИД се приклучиле околу 800 млади радикализирани муслимани.

Половината од нив се верува дека се вратени во земјата и сега се сметаат како потенцијална закана за британската безбедност.

За 15 отсто од оние кои заминале да борат во редовите на ИД се претпоставува дека се убиени.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ВИДЕО: Дедо од Делчево тврди дека измислил лек за корона вирусот

Човек од Делчево тврди дека го нашол лекот за корона вирусот. Помагал оревот и неговиот корен. Но да не откриваме многу, погледнете го видеото...

Судбината имала друг план за нив: Започнала да се породува во автомобилот, а тоа што следувало не го очекувала ниту полицијата (ВИДЕО)

Во рускиот регион Волин една жена се породила во својот автомобил на пат кон болница. Имено триесет и шест годишната Русинка тргнала со својот сопруг...

Едноставни, но моќни идеи за подарок за 8-ми Март

Без разлика дали една жена го празнува 8 Март или не, таа ќе биде среќна доколку партнерот ѝ приреди мало изненадување. Ова се неколку едноставни,...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...
- Advertisement -