fbpx
-6 C
Skopje

Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија со писмо ја признава Бугарската Православна Црква, за своја Црква-мајка

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Македонската Православна Црква- Охридска архиепископија ја признава Бугарската патријаршија за своја црква-мајка! Ова станува јасно од писмо на Синодот на МПЦ-ОА напишано на 9 ноември и испратено до Бугарскиот синод. Документот е прикажан  во емисијата “Вера и општество” на бугарската државна телевизија БНТ од авторот на емисијата  Горан Благоев Писмото потпишано од Македонскиот архиепископ Стефан, може да се окарактеризира како “историски документ”, бидејќи во него за прв пат Македонската Православна Црква- Охридска архиепископија зборува за нејзина Црква-мајка.  До денеска сепак БПЦ и нејзиниот патријарх молчат во однос на ова историско барање.

Милен Врабевски – познат бугарски бизнисмен и општественик, е човекот кој го има обезбедено писмото за да истото да биде прикажано во етерот на БНТ, потврди дека учествувал и во пишувањето на самото писмо.

„Важно е сега да паднат духовните граници и да соработуваме. Јавноста го дели ставот дека БПЦ треба да ја преземе оваа одговорност и да биде црква-мајка на Македонците. Поддршка за оваа идеја даде дедо Пратениј, игумен на Бигорскиот манастир. Верувам дека БПЦ ќе ги заштити своите поранешни епархии“, изјави Врабевски.

Тој раскажа дека македонските архиереи ја посетиле Бугарија, за да разберат какво е расположението за ваквата идеја.

„Тоа е храбра и достојна позиција на Македонската православна црква. Треба да се интервенира и духовниот татко на нацијата – Патријархот да ја признае автокефалноста на Македонската црква“, истакна Врабевски.

„Признавањето на Македонската црква од Бугарија значи бугарскиот Синод, да се соочи против Српската, и против Руската Црква, а воедно со тоа и против Вселенската патријаршија, кои не ја признаваат автокефалноста на Македонската Црква. Патријарх Неофит треба да го заземе местото на духовен татко на овие два народи. Да не ги оставаме на цедило, овие луѓе кои собрале храброст да побараат тоа од нас“, изјави Врабевски.

Во емисијата учествувал и Љубомир Младенов, поранешен шеф на Комисијата за верски прашања. Тој потсети дека овој процес на приближување меѓу двете цркви се остварува макар и со потешкотии веќе 20 години.

„Ова писмо е важна историска шанса за нашата црква, која не треба да биде прокоцкана. За прв пат Македонската Црква ја признава Бугарската Црква за Црква-мајка“, изјави водителот на емисијата „Вера и општество“, Горан Благоев.

Целата емисија „Вера и општество“ можете да ја погледнете на следниот линк (овде)

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...
- Advertisement -