fbpx
12 C
Skopje

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: 59 години од влегувањето на САД во вселенската ера

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

31. јануари 1958. година, САД успешно навлегува во вселенската ера, лансирајќи го својот прв вештачки сателит на Земјата „Експлорер 1“. Податоците собрани од него, потврдуваат радијационена зона, која ја обгрнува Земјата.

„Експлорер 1“ познат по своето официјално име Сателит 1958 Алфа, е лансиран од страна на Кејп Канаверал со помош на ракета „Jupiter-C“. Тој бил мал и тежел само 13,6 килограми. Половина од тежината му биле претежно инструменти – температурни сензори, микрофони и останати работи кои биле потребни. Информациите до Земјата се испраќале со помош на 10 и 60 миливатови предаватели.

Д-р Џемјс Ван Ален – астрофизичар, во тоа време работи по предметниот проект, ги создал инструментите за „Експлорер 1“, кои го детектираат радијациониот појас околу Земјата. Токму поради оваа причина денес тој го носи неговото име.

Радијациониот појас на Ван Ален претставува облас од магнетосферата на нашата планета со високо присуство на висикоенергетски наелектризирани честички – главно протони и електрони. Тој достигнува длабочина до 1000 километри, а радиоактивните честички во него можат да навлезат преку 1мм олово.

Појасот на Ван Ален создал потешкотии за вселенските бродови – без разлика дали во нив има луѓе или не. Радијацијата е толку силна што може да ги оштети сончевите ќелии, чипови и сензори потребни на апаратите да функционираат. Астронаутите кои минуваат преку појасот, најчесто заболуваат од рак.

Што направила НАСА? Агенцијата започнала да ги исклучува сензорите на апаратите кога минуваат преку појасот на Ван Ален. Истовремено поставила чувствителни инструменти зад поквалитетни заштитни слоеви.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дино Мерлин прв пат за болеста: БЕВ КАКО БИЛКА

Еден од најпопуларните балкански пејачи Дино Мерлин за прв пат проговори за својата болест и како што вели дека било премногу сериозно и се...

Партијата на Љубчо Георгиевски заедно со останатите помали партии во Собранието предлага измени во изборниот Законик за една изборна единица

ВМРО-Народна партија денеска како дел од македонскиот парламент заедно со останатите помали политички партии, партиципиенти во Собранието, предлага измени во изборниот Законик, односно предлог...

МАРТ НИ ГО НОСИ СНЕГОТ ВО МАКЕДОНИЈА: УХМР со детална временска прогноза за викендов, особено подгответе се за утре!

Времето денеска е сончево со мала облачност, а од попладневните часови облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Максималната...

Заев: Имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 вакцини ама како да кажам, ако не стигнат?

Ние секој ден очекуваме конкретна информација кога ќе стигнат вакцините. Јас сега имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 ама како да кажам, ако...

Бил Гејтс открива до кога мисли дека ќе носиме маски

Бил Гејтс (65) ја примил втората доза од вакцината против ковид-19 пред една недела, потврди во интервју за социјалната мрежа Клабхаус. Но иако основачот на...
- Advertisement -