fbpx
11.8 C
Skopje

Закажана средба меѓу претседателот Иванов и претседателот на Уставниот суд

АКТУЕЛНО

Откако вчера од кабинетот на Претседателот на Република Македонија беше најавено дека тој ќе започне консултации со надлежните институции и политичките партии, денес Ѓорге Иванов има закажано средба со претседателот на Уставниот Суд на Република Македонија, Никола Ивановски.

Според информациите, вчера претседателот Ѓорге Иванов имал средба и со амбасадорот Самуел Жбораг, кој воедно е шеф на делегацијата на Европската Унија во Македонија. На оваа средба се разговарало за актуелната политичка состојба, а амбасадорот Жбогар ги пренел ставовите на ЕУ во врска со ова прашање.

Познато е дека рокот за составување на влада на мандатарот Никола Груевски од 20 дена истече, па тој сега ќе мора да го врати назад. Останува да видиме дали мандатот ќе го добие втората политичка партија по најголем број на пратеници во собранието, СДСМ, или пак повторно ќе припадне во рацете на ВМРО-ДПМНЕ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -