fbpx
6 C
Skopje

Неколку совети како да се заштитите од грипот

АКТУЕЛНО

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Грипот сериозно ја зафати Македонија оваа сезона, а веќе ги одзема и првите жртви. За да се заштитите од него, ќе ви дадеме неколку совети, а ваше ќе биде дали ќе ги применувате.

Физичка активност

Редовно трчање во рок од 20 минути или полесни вежби.

Мед и прополис

Медот е добар за ждрелото, а прополисот е одличен за борба со бактерии и ја смирува слузокожата на носост и грлото.

Супа

Познатата пилешка супа е добро решение за зимскиот период. Многу истражувања покажуваат дека е добра за јакнење на имунолошкиот систем.

Редовно миење на рацете во текто на денот

Мијте ги рацете полека, идеално би било околу 20 секунди, со млака вода и сапун. Добра замена е и средство за дезинфекција на рацете.

Рацете подалеку од устата и носот

На дланките има најголем број бактерии, особено во зима. Затоа е важно да ги држите подалеку од носот и устата. Зиме повеќе користете прибор за јадење, а ако јадете сендвич или храна која се јаде со раце, фаќајте ја со хартивче.

Чистете ги површините околу себе

Постојат средства кои ги уништуваат бактериите. Задолжително чистете ги површините околу вас, површината на која седите, телефонот, тастатурата.

Додатоци во исхраната

Освен разновидна исхрана пожелно е да внесувате и појачана доза витамини. Билни чаеви, витамин Ц, магнезиум.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Автомобил возеше во спротивна насока на скопска обиколница

Често на социјалните мрежи може да се видат видеа од дивеење со автомобили или мотори, а едно такво беше објавено и денеска. На социјалните мрежи...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...
- Advertisement -