fbpx
1 C
Skopje

Одличен гест на Анадолу Ефес – Седумката на Пеце Наумовски замина во историјата

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Турскиот кошаркарски гигант, Анадолу Ефес, се одлучи да го повлече дресот со број седум во чест на македонската кошаркарска легенда, Петар Наумовски.

Тој не го криеше своето задоволство по доделувањето на оваа награда, и изјави дека чувството после ваков гест е навистина прекрасно и неописливо.

„Се чувствувам навистина прекрасно, не можам да опишам. Успехот не е само мој, туку е на целиот Ефес, сите мои соиграчи. Благодарност до претседателот Тунчај Езилхан, како и тренерот Ајзин Ерс и на вас, кошаркарски фанови. Навистина сум горд што добивам вакво нешто. Ви благодарам, уште еднаш и ви посакувам се најдобро и многу победи на Ефес до крајот на сезоната, па и понатаму“, изјави Наумоски.

Првиот човек на МКФ, Наумовски, кој е прогласен за кошаркар на векот во Македонија, двапати во својата кариера ги бранеше боите на Анадолу Ефес. Најправо од 1992 до 1994 година, а потоа од 1995 до 1999 година.

Тој со Ефес има освоено вкупно 13 трофеи.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -