fbpx
-1.8 C
Skopje

Писмо за прекин на преговорите со Грција

АКТУЕЛНО

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“:

Го прочитав неколку пати отвореното писмо на близу 200 јавни личности, македонски интелектуалци адресирано до политичките лидери на Македонија озглавено со познатата мисла на Мисирков: „Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Повод за ова обраќање е, како што наведуваат, длабоката загриженост од начинот на кој Владата го води процесот на разговори со Грција за нашето уставно име и национален идентитет. Главната поента во писмото е веднаш да се прекинат преговорите со Грција бидејќи можеме да станеме членки на НАТО и на ЕУ со уставното име. Работата била многу лесна и едноставна.

Потписниците, главно универзитетски професори, академици, познати јавни личности укажуваат на големата неправда што ѝ се прави на една мирољубива земја која за никого не претставува опасност, а е блокирана цели 27 години со ултиматум од својот сосед не почитувајќи го елементарното меѓународно право и универзалното и цивилизациско право гарантирано со резолуции на ОН за самоопределување и самоидентификација на народите. Потписниците чувствуваат историска одговорност да не молчат и да се обратат не само на политичките лидери на Македонија, туку и на целата македонска и светска јавност.

Во отвореното писмо се изнесени низа научни и историски факти кои ја докажуваат големата неправда што ѝ се нанесува на Македонија. Станува збор за добро познати аргументи за кои од првиот ден на наметнатиот спор не се молчи, туку милиони пати се соопштени како непобитни вистини и разни правни толкувања во полза на Македонија од голем број светски авторитети по меѓународно право, почнувајќи од Бадентеровата комисија, па сѐ до познати државници и политичари, новинари, домашни и странски, објавени во најугледните светски мас-медиуми. Упатени се стотици отворени и затворени писма до лидерите на најмоќните држави, некои од тие писма и стасани одговори на нив одамна се објавени во книги. Донесени се најмалку 20 декларации и резолуции во македонското Собрание. Сето тоа како најголем доказ е потврдено со судска пресуда на судот на ОН за правда во Хаг каде што стои дека спротивно на меѓународното право Македонија е попречувана да стане членка на меѓународни асоцијации со името ПЈР Македонија. И уште еден силен политички и морален аргумент, најдобра потврда за правото на самоопределување, е што 137 држави во светот ја признаа Македонија под уставното име меѓу кои и најголемите светски велесили Америка, Русија и Кина.

И дотука ништо не пречи во уште едно од низата јавни обраќања до светската и до домашната јавност. Но веќе во вториот дел од ова обраќање, покрај евидентното навлегување во партиски води, иако потписниците велат дека нивното писмо е до власта и до опозицијата, го нема точниот одговор на првото прашање од насловот „Шчо напраифме?“ Не направивме НИШТО. За 27 години ништо не направивме, односно ништо не направија одговорните македонски лидери да остварат барем една стратегиска и приоритетна цел на Македонија. Не направија демократско општество со сите нишани за заштита на човековите права и слободи, не направија правна држава каде што владее правото, не го намалија организираниот криминал и корупцијата, не го зголемија стандардот и квалитетот на живеење на граѓаните, не ги остварија евроатланските интеграции со редовно членство во НАТО и во ЕУ. Иако овие определби се назначени во сите партиски и државни стратегии и програми и се јасна определба на мнозинството граѓани, тие не се остварени. Тоа кажува дека елитите што ја водеа државата не успеаја да ја оправдаат независноста. Тие за 27 години само успеаја да ги оправдаат своите неуспеси криејќи се зад уставното име и идентитетот, барајќи постојано други виновници кои, за жал, јавноста во најголем дел ги прифаќаше.

Целата колумна на „Независен“ на следниот линк 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...

ТАЖНА ВЕСТ Македонија загуби уште еден доктор: Две недели се лечел од корона, по што нагло му се влошила состојбата

Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две...

Работа од соништата во Шведска: 2.000 евра месечно за речиси ништо

Речиси секој сонува за совршената работа – да правите нешто што ви причинува задоволство, а коешто ви носи доволно заработка за да живеете среќно....

Заев повторно со емотивен статус: Со жалење ја примив веста за смртта на заменик градоначалникот на Скопје

Со искрено жалење ја примив веста за смртта на Енвер Малиќи, заменик-градоначалник на Град Скопје, бизнисмен и сопственик на една од најуспешните компании во...

Фуркан Салиу со моќна порака: Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ

Фејсбук статус на новинарот Фуркан Салиу Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ, Немојте да замислите ништо! Да, Министерот за надворешни работи е Албанец, и тука нема што да...
- Advertisement -