8.7 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Како бе Роналдо, на таа пара – ако сакаш, ние да собереме донации?

Карантинот и самоизолацијата ги фати буквално сите, поради што многумина се одлучија фризурата да ја направат сами, односно со помош на домашните, за да...

Кога сите активности се забранети: Христијан Мицкоски вежба во теретана? (ВИДЕО)

До редакција на “Локално.мк“ пристигнале фотографии и видео на кои се гледа како лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, излегува од теретана, додека во...

По оставката на Меј: Какви се сценаријата за Брегзит?

Лидерите на ЕУ ја определија крајната дата за Брегзит на 31 октомври, но дадоа индикации дека би можеле да имаат дополнително одложување.

Британскиот премиер Тереза Меј ја најави и својата оставка поради Брегзит. Гласањето за излегување од ЕУ, кој веќе три пати беше отфрлен, беше одложено и според многумина на неопределен период.

Ете некој од можните сценарија за Брегзит:

Непопуларниот договор преговаран со Брисел од Тереза Меј може да биде прекинат со нејзината оставка, бидејќи тврдокорните политичари во Конзервативната партија веруваат дека Лондон прави многу отстапки. Владата планира да го усвои законот за спроведување на договорот за Брезит, пред парламентот да излезе на летен одмор на 20-ти јули.

Првото гласање за нацрт – законот беше закажано за првата недела од јуни, но во четвртокот владата објави дека гласањето ќе биде забавно. Како дел од ова законодавство, Владата им вети на пратениците можност да гласаат за тоа дали да одржат референдум за напуштање на ЕУ.

Засега не е јасно што ќе се случи со законодавството, но се чини дека секој нов лидер ќе се обиде повторно да преговара за тоа.

Брегзит без договор на 31 октомври

Ако нема понатамошно одложување, Велика Британија ќе мора да ја напушти Европската унија на 31 октомври без никаков договор. Ова е сценарио поддржано од партијата на Најџел Фараџ и тврдокорните страни на Конзервативната партија. Но, министерот за финансии Филип Хамонд цврсто се спротивстави и не криеше својата загриженост во врска со “значителните” краткорочни и долгорочни последици од Brexit без договор.

Економистите велат дека хард Brexit може да генерира економски шок и од двете страни на Ла Манш, што може да доведе до сериозни проблеми на граничните премини и да натовари бизнисот со дополнителни трошоци.

Велика Британија има еднострано право да ја напушти ЕУ во секое време со укинување на член 50 – формална процедура за земјите-членки кои сакаат да ја напуштат ЕУ. Но, три години по гласањето за напуштање на Заедницата, суспензијата на Брексит се смета за политичка неможност.

Latest Posts

(ВИДЕО) Како бе Роналдо, на таа пара – ако сакаш, ние да собереме донации?

Карантинот и самоизолацијата ги фати буквално сите, поради што многумина се одлучија фризурата да ја направат сами, односно со помош на домашните, за да...

Кога сите активности се забранети: Христијан Мицкоски вежба во теретана? (ВИДЕО)

До редакција на “Локално.мк“ пристигнале фотографии и видео на кои се гледа како лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, излегува од теретана, додека во...

АКТУЕЛНО

(ВИДЕО) Како бе Роналдо, на таа пара – ако сакаш, ние да собереме донации?

Карантинот и самоизолацијата ги фати буквално сите, поради што многумина се одлучија фризурата да ја направат сами, односно со помош на домашните, за да...

Вработена во поликлиниката во Чаир заразена со Ковид-19, се дезинфицира целиот објект

ОБНОВЕНО: Веста се однесува за политиклиниката во Чаир. Без намера да создадеме паника кај трудниците.  Вработена во поликлиниката во Чаир е позитивна на ковид-19. Информацијата...

Еден знак е убедливо најдобриот сопруг во хороскоп

Како сопруг, Бикот ги има најдобрите особини од сите знаци на Зодијакот. Тој е нежен, добродушен и верен и никогаш нема да го занемари...

Ние сме НАТО – Од Словенија со порака: Дониравме маски и ракавици на барање на Владата на Северна Македонија

На сајтот на Министерството за Одбрана на Република Словенија е објавена донацијата која стаса кај нас вчера, истата е во вредност од 110.000 евра. На...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.