fbpx
0 C
Skopje

Почина маестро Саша Николовски-Ѓумар

АКТУЕЛНО

Земјотрес од 5,1 степен вечерва пак ја стресе Лариса

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степен со епицентар од 30 километри западно од Лариса вечерва во 19.24 часот беше регистриран во Грција. Најмалку 20...

Сонце, па дожд и снег- погледнете какво ќе биде времето до сабота

Во следните два дена ќе се задржи сончево и релативно топло време. Утринските температури на повеќе места ќе се спуштаат под нула, а дневните...

(ВИДЕО) Дарко и Сулејман од Берово: Од Корона се штитиме со по литро ракија на ден

Дарко и Сулејман од Берово се долгогодишните експерти во конзумирање на шливка Тие препорачуваат Беровската сливова ракија како е лекот против корона вирусот.Тие секојдневно се...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Попладнево во Скопје, ненадејно, на 50-годишна возраст почина еден од најистакнатите диригенти и професор на Факултетот за музичка уметност, маестро Саша Николовски-Ѓумар.

Саша е син на еден од најистакнатите македонски композитори и педагози од повоената генерација, Михајло Николовски, и брат на диригентот Вања Николовски-Ѓумар, кој живее и работи во Америка. А Саша е еден од најомилените и најaктивни актуелни диригенти на македонската сцена, кој ја прослави македонската современа музика и исполнителство со голем број гостувања надвор од земјава.

Eнергичностa и човечноста на Саша, кој беше и боем, поет и сликар, ја паметат и публиката и сите ансамбли во земјава, зашто речиси да немаше некој со кој тој не соработуваше. Сестран и расположен за сите жанрови и различни проекти, Ѓумар ќе го паметиме по настапите со Македонската филхармонија и по претставите во Македонската опера и балет, по настапите на Мајските оперски вечери, на Деновите на македонската музика, на Охридско лето, но и по концертите со што ги започна уште како уметнички раководител на академскиот хор – „Мирче Ацев“. Потоа беше уметнички директор и шеф диригент на Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија, а веднаш по дипломирањето основач и диригент на Интернационалниот оркестар за современа музика – „Синтезис“ – , уметнички директор и диригент на ансамблот за современа музика „Св. Софија“ и Македонскиот камерен оркестар.

Саша е роден во Битола кадешто го почнува музичкото образование, а на ФМУ дипломираше музичка теорија и педагогија во 1991 година и диригирање во 1993 година, во класата на професор Фимчо Муратовски.

Во 1991 година добитник е на наградата „Франк Манинг“ – за најдобар студент на Универзитетот – „Св. Кирил и Методиј“.

Во 1996 година Ѓумар специјализираше на Конзерваториумот „Николај Римски Корсаков“ – во Санкт Петерсбург во Русија кај престижните професори Илја Мусин и Михаил Кукушкин, редовно соработувајќи со светски реномираните диригенти Јуриј Темирканов и Валериј Гергиев. Во 1999 година ги завршува постдипломските студии на Музичката академија – „Панчо Владигеров“ – во Софија, кај професорите В. Казанџиев и Б.Хинчев.

Остварил бројни гостувања во Србија, Бугарија, поранешна Југославија, Русија, Франција, Романија, Унгарија, Австрија.

Маестро Саша Николовски – Ѓумар е добитник на повеќе награди и признанија, меѓу кои и наградата –„ Георги Божиков“ – во 2001 година, која ја доделува СОКОМ за најуспешна изведба во рамките на манифестацијата ДММ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Во Словенија се појави и нигериска варијанта на коронавирусот

По британската и јужноафриканската варијанта на коронавирусот, во Словенија е потврдено е присуството и на нигериската варијанта и досега се регистрирани најмалку седум случаи...

Карлеуша црнината на овој ден не ја симнува од себе: Замина мојата љубов, мојот борец, моето засолниште од злото (ФОТО)

Српската пејачка Јелена Карлеуша денеска го живее еден од најтажните денови во годината. Таа потсетувајќи се на својата мајка денеска ги потсети и фановите дека...

На работа ќе се оди само со негативен тест на Ковид-19: Ова е најновата најстрога мерка која што е воведена во Словачка

Според ТАСР, на денешната седница, словачката влада, во согласност со епидемиолошката состојба, во 30-те области што ќе бидат обележани како црни, од следниот понеделник...

Земјотрес од 5,1 степен вечерва пак ја стресе Лариса

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степен со епицентар од 30 километри западно од Лариса вечерва во 19.24 часот беше регистриран во Грција. Најмалку 20...

ФОТО: Лила со раскошно деколте најави „нешто ново“

Една од најпознатите македонски ТВ-водителки Лила Филиповска уште еднаш ја покажа својата убавина , но и нејзиното бујно деколте. По модниот новогодишен едиторијал за познатата...
- Advertisement -