fbpx
19.8 C
Skopje

Шест жртви во самоубиствен напад во Авганистан

АКТУЕЛНО

Најмалку шест припадника на специјалните служби загинаа во експлозија на автомобил бомба во провинцијата Хелманд на југот од Авганистани. изјави денеска гувернерот на провинцијата Хајатул Хајат.

Спрема неговите зборови, станува збор за напад кој се случил доцна синоќе, повредени се и уште седум луѓе.

Потпаролот на талибанците Кари Јусуф Ахмади, соопшти дека талибанците ја превзимаат одговорноста за нападот.

Талибанците се почесто ги напаѓаат авганистанските сили во провинцијата Хелманд, каде се случиле некој од најжешките судири.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -