fbpx
19.8 C
Skopje

Ова се платите во Швајцарија- по професија

АКТУЕЛНО

Швајцарскиот кантон Цирих објави водич за платите од кој можат да се видат заработките во поедини професии во оваа земја.

Порталот „Swissinfo.ch“ објави колку во просек заработуваат некој професии. Платите се изразени во бруто износ.

Во продолжение погледнете ги платите по професија:

фризер2.601 CHF 

цвеќар-3.800 CHF 

графички дизајнер- 3.800 CHF 

столар-4.018 CHF 

службеник во пошта-4.031 CHF 

пекар- 4.051 CHF 

автомеханичар- 4.450 CHF

кондуктер во воз- 4.558 CHF

возач на автобус- 4.858 CHF

новинар- 5.551 CHF

социјален работник- 6.246 CHF

наставник- 7.398 CHF 

офицер во војска-8.142 CHF 

јавен обвинител- 10.400 CHF

главен лекар во болница во Цирих- 12.824 CHF 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -