24.8 C
Skopje
Sunday, May 19, 2024
spot_img
spot_img

ФОТО: САД и коалиционите сили нападнаа училиште во Рака, најмалку 33 загинати

Најмалку 33 луѓе загинаа денес, во сириската провинција Рака, во напад на коалицијата предводена од САД во училиште кое се користело како центар за раселување, недалеку од градот под контрола на џихадистите, соопштуваат од сириската Опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон.

„За сега можеме да потврдиме дека се убиени 33 луѓе, избеглици од Рака, Алепо и Хомса“,

се соопштува од Опсерваторијата .

Нападот се случил јужно од градот ал Мансура во северната провинција Рака, која е под контрола на Исламската држава.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави