fbpx
19.8 C
Skopje

Пронајдени пет тела на мигранти на брегот во Либија, се стравува дека повеќе од 200 се загинати

АКТУЕЛНО

Во море на брегот на Либија денеска се пронајдени тела на петмина мигранти кој патувајќи со чамец потонале, а се стравува дека оваа бројка ќе достигне до 200 загинати луѓе, соопштуваат од хуманитарната организаицја.

„Проактива“ една од неколкуте групи кој делуваат во овој дел, соопштуваат дека добиле известување дека уште три чамци тонат како и да уште еден голем брод потонал.

 Мигрантите се почесто се обидуваат да го преминат централниот Медитеран во оваа година после догоборот помеѓу Европската Унија и Турција.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -