fbpx
17.8 C
Skopje

Годишнина од НАТО бомбандирањето: Сеќавање на 78 дена пекол

АКТУЕЛНО

На денешен ден 1999 година сирените во сите градови во СР Југославија ги најавија налетите на „Милостивиот анѓел“ како што Нато ја нарече тогаш ова акција против СР Југолсавија.

Бомбандирањето траеше 78 дена, се до 10. јуни. Нападот без одобрение на Советот на безбедност на УН, уследи на основа на наредба на тогашниот генерален секретар на алијансата Хавиер Солана.

Деветнаесет земји ширум светот, со сите војни потенцијали со шестотини пат посилна од Југолсавија се одлучи да ја „спречи хуманитарната катастрофа на Косово“ и тогашниот режим на Слободан Милошевиќ конечно „го
фрли на колена“.

Овој ден ќе биде одбележан ширум цела соседна Србија, а премиерот Александар Вучиќ ќе ја предводи церемонијата по повод одбележување на настраданите на НАТО агресијата.

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -