35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Жените се необразовани по прашањето на менопаузата! Еве што се случува во телото, како влијае падот на естроген и кои се главните симптоми

Овој период го означува крајот на репродуктивната возраст

Менопаузата го означува последниот период во животот на жената и крајот на нејзиниот репродуктивен период, во просек тоа се случува околу 50/51 година, а поради наглото опаѓање на естрогенот, телото на жената почнува да се менува.

Типични симптоми се топли бранови, вртоглавица и промени во расположението, но експертите предупредуваат дека проблемите со дигестивниот систем (помалку познати) се исто така еден од знаците за менопауза.

За време на менопаузата, дигестивните проблеми се манифестираат како надуеност, гасови, запек и дијареа. Експерт за храна изјави за британски Вог дека иако не можеме со сигурност да кажеме дали возраста или менопаузата влијае на цревата, знаеме дека менопаузата може да влијае на чувствителноста на телото.

Д-р Патипати вели дека природните ефекти на стареењето, како што е слабеењето на карличните мускули, исто така може да придонесат за непријатност. Таа советуваше дека е добра идеја да се отстранат сите намирници од исхраната за кои е забележано дека предизвикува несакана реакција. Исто така, практикувањето јога или која било активност што го зајакнува кардиоваскуларниот систем е клучно.

Специјалистот за менопауза Харли Стрит и општ лекар д-р Стефани Гудвин велат дека различните хормони со почетокот на менопаузата и перименопаузата можат да го променат начинот на кој функционира дигестивниот систем.

Пишувајќи на својот блог, Стрит рече дека „непредвидливото“ ниво на естроген може да поттикне повеќе течност во телото – предизвикувајќи жената да се чувствува подуено.

Прогестеронот – кој помага да се отстрани вишокот течност од телото, исто така е засегнат, што потенцијално го забавува целиот процес. Процесот на производство на жолчката е исто така под влијание на естрогенот, што значи дека вашите црева веројатно ќе бидат помалку ефикасни.

Главниот симптом кај жените е замор (исцрпеност) присутен кај околу 90%, проследен со нарушувања на спиењето (несоница) во околу 75% од случаите.

Ова исто така вклучува топли бранови, кои станаа синоним за климактериум и се појавуваат веќе во перименопауза кај околу 30% од жените, а продолжуваат да се појавуваат во постменопаузата дури во 85% од случаите. Топлотните бранови се јавуваат почесто во текот на ноќта, за време на спиењето, проследено со потење и пад на температурата, што понекогаш доведува до чувство на треска.

Зголемувањето на телесната тежина се јавува веќе во перименопауза и постојано се зголемува поради хормонални пореметувања, кои заедно со недостаток на вежбање, нездрава исхрана и недоволно спиење, можат значително да придонесат за зголемување на телесната тежина.

Намалувањето на репродуктивната функција на жените со себе носи и намалување на либидото. Со намалување на нивото на естрогенот, се намалува еластичноста и волуменот на ѕидовите на вагината, подмачкувањето е послабо поради намалувањето на функциите на жлездите, што сето заедно доведува до сушење на вагината и атрофија.

Загрижувачки е тоа што резултатите од истражувањето сугерираат дека повеќе од 90 отсто од жените никогаш не биле oбразовани за менопаузата на училиште, додека речиси две третини почнале да бараат информации само кога почнале да чувствуваат симптоми.

Професорката Харпер, доктор по гинекологија, за „Дејли мејл“ изјавила: – Истражувањата покажале дека жените моментално се слабо едуцирани за менопаузата и често не знаат што да очекуваат. Некои симптоми на менопауза може да предизвикаат психолошки проблеми, а жените може да ги помешаат со проблеми со менталното здравје или други причини за загриженост, а тоа може да има негативно влијание врз нивната благосостојба.

– Сакаме да обезбедиме сите жени да ги добијат информациите што им се потребни за да управуваат со промените што ги доживуваат во овој дел од нивниот живот, на најдобар можен начин.

поврзани објави

Последни објави