fbpx
16.8 C
Skopje

The Hill: Трамп одобри изградба на контроверзниот гасовод

АКТУЕЛНО

 Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп даде федерална дозвола за изградба на гасоводот Keystone XL, соопшти денеска The Hill.

На овој начин претседателот на Соединетите Американски Држави ја отстрани голема пречка за проектот, кој беше отфрлен од неговиот претходник Барак Обама.

Со одлуката се затвора долгогодишната сага за контроверзниот гасовод, кој беше жешка тема во дебатата околу климатските промени и зависноста од странска нафтa.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -