13.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Пендаровски откриваше биста на Мајка Тереза во косовската амбасада, но што е со почитта кон неа во Македонија?

Претседателите на Македонија, на Албанија и на Косово, Стево Пендаровски, Бајрам Бегај и Вјоса Османи попладнево во амбасадата на Косово открија биста на Мајка Тереза, симболично застанувајќи зад неа како наше заедничко историско богатство.

На откривањето на бистата присуствуваше и спикерот на Парламентот Талат Џафери кој објави на социјалните мрежи пост.

За разлика од таму, овде во Македонија во 2019, Мирослав Грчев истакна дека споменикот на Мајка Тереза треба да биде урнат бидејќи е тежок злочин и криминал.

Екс градоначалник на Скопје пак од редовите на СДСМ Петре Шилегов за време на неговото владеење истакна дека предлог споменикот Мајка Тереза да се пренамени во улица бидејќи како што рече, истиот според него е дивоградба.

Зарем во вакви случаи, има претседателот право да се повикува на ликот и делото на Мајка Тереза и дали на истата тие и одадоа почит каква што заслужува овде во Македонија?

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави