6.8 C
Skopje
Tuesday, November 28, 2023

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп по втор пат во последните три години падна од „листата на Форбс на 400 најбогати Американци“.

На Трамп, со проценето богатство од 2,6 милијарди долари, му недостигаат 300 милиони долари од критериумите поставени на листата на Форбс 400, што му задава удар на поранешниот претседател, кој според магазинот со децении бил „опседнат“ со листата, пишува „The Hill“.

Форбс соопшти дека нетото богатство на поранешниот претседател е намалено за повеќе од 600 милиони долари во однос на минатата година, наведувајќи ја како основна причина платформата за социјалните медиуми на Трамп, Truth Social. Според списанието, 90-процентниот удел на Трамп во матичната компанија Truth Social паднал од околу 730 милиони долари на помалку од 100 милиони долари.

„Форбс“ наведе дека во падот на неговото богатство имале улога и канцелариските згради на Трамп во Сан Франциско и Њујорк, чија вредност е намалена за милиони долари.

Рангирањето доаѓа по почетокот на судењето на Трамп за граѓанска измама во Њујорк, каде што тој се соочува со тужба од страна на њујоршката јавна обвинителка Летиција Џејмс за наводна измама која траела повеќе од една деценија.

На првиот ден од судењето во понеделникот, обвинителите му покажаа на Мајкл Коен, адвокатот и посредникот на Трамп, дека тој и поранешниот финансиски директор на организацијата Трамп, Ален Вајзелберг, се задолжени за надувување на вредноста на имотот на поранешниот претседател за „да го добие бројот што господинот го бараше“.

Коен им даде пример на обвинителите каде Трамп можеби сакал да биде „повисоко на листата на Форбс“, сугерирајќи дека, на пример, неговата нето вредност од 6 милијарди долари требало да биде 8 милијарди долари.

Кога Џејмс ја објави тужбата против Трамп минатиот септември, таа укажа на сведочењето на Коен во 2019 година, во кое тој тврдеше дека Трамп многу го преценил своето богатство пред да ја преземе функцијата.

Трамп беше ставен на листата „Форбс 400“ во 1996 година, според списанието, каде што остана до 2021 година, кога неговото богатство падна на 2,5 милијарди долари, околу 400 милиони долари под бараниот праг на листата.

Во тоа време, Форбс рече дека Трамп се задржал на имотот откако ја презеде функцијата во 2017 година, наместо да вложи пари во фонд за следење индекси, за кој рече дека го чинел 2 милијарди долари. Пандемијата „Ковид-19“ му нанесе удар и на Трамп.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -