5.2 C
Skopje
Wednesday, November 29, 2023

Еден крст го урна едното општество на Ахмети: ДУИ жестоко се крена против верско одбележје на Попова Шапка

Едното општешство на ДУИ го урна еден крст. Покрај сите дивоградби кои со години се градат на Попова Шапка, партијата на Али Ахмети реши жестоко да се крене против одбележје, крст, поставен во двор на црквата Свети Наум Чудотворец на Шапка.

Поставувањето на крстот стана причина ДУИ тензично да реагира, а само пред извесно време, токму Ахмети постави споменик со мапа на Голема Албанија, во Музеј во чест на УЧК.

-Дали поставувањето на овој крст е нешто претходно договорено меѓу Беса на Билал Касами и ВМРО ДПМНЕ, услуга чувана во тајност од граѓаните за помошта што ВМРО ѝ ја понуди на Беса на локалните избори за Општина Тетово?, прашуваат од ДУИ.

Несфатливо е што проблем за владејачката партија стана еден крст, одбележје на третина од градот Тетово.

Тука зад мене во дворот на црквата Свети Наум Чудотворец е крстот кој што стана причина за жестока реакција на владејачката партија ДУИ, тој е поставен на планината Попова Шапка над градот Тетово, каде што живеат 35,29 проценти православни граѓани. 0132 01

Во меѓувреме и БЕСА се произнесе. Не прифаќале поставување на крст на Шапка и ќе барале негово отстранување.

-Ние како Движење БЕСА со највисока одговорност изјавуваме дека немаме никаква врска со поставувањето на крстот и нема да прифатиме поставување на крстот во „Попова Шапка“, велат од БЕСА.

ИЗВОР: АЛФА ТВ

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -