32.8 C
Skopje
Tuesday, July 16, 2024

Ова девојче ќе ве освои: Има само 2 години, а постигна Гинисов рекорд – еве во што е посебна

Двегодишната Ајла Мекнаб од американската сојузна држава Кентаки стана најмладата членка на Менса, а постигна и Гинисов рекорд.

Родителите на девојчето, Џејсон и Аманда, ја забележале способноста на Ајла да чита зборови наназад, по што забележале зборови напишани со шарени букви на играчките низ куќата, како и зборот „мачка“ до семејното милениче Бугер.

Мекнабс контактирал со психолог кој ја тестирал интелигенцијата на девојчето, за кое направил исклучок откако слушнал за нејзините таленти, објави Гардијан.

Откако во јуни 2022 година постигнала резултат од 99 перцентили интелигенција за одредена возраст на тестот за интелигенција на Стенфорд-Бинет, Гинис официјално ја призна Ајла како најмлад женски член на Менса, непрофитна организација која ги прима о членство оние кои постигнале најмалку 98 перцентили на Стенфорд-Бинет или други стандардизирани IQ тестови.

Семејството Мекнаб се надева дека со влегувањето во Менса ќе најдат заедница на родители со кои ќе можат да споделат искуства и да најдат индивидуален план за образование за Ајла. (МИА)

поврзани објави

Последни објави