10.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

Му вадела КРВ од устата и ВРЕСКАЛА: Цеца со потресна исповед за сопругот Аркан – еве што се случуваше!

Жељко Ражнатовиќ Аркан е убиен на денешен ден, 15 јануари 2000 година, во хотелот „Интерконтинентал“ во главниот град. Денеска се навршуваат 24 години од неговата смрт.

На Аркан му беше многу важно семејството, а сите добро знаат дека тој беше во брак со пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ. За нивната љубовна приказна се знае многу, но од друга страна, некои тајни се појавија дури неодамна. Многумина се, сигурно, сè уште закопани.

Како се запознале Цеца и Аркан

Светлана во една прилика рекла дека сликата на Жељко за прв пат ја видела во магазин и дека веќе сакала да се омажи за него бидејќи била сигурна дека го „видела човекот на својот живот“. Нејзината желба да го запознае наскоро ѝ се исполни.

– Оливер Мандиќ не запозна на настан. Бидејќи имаше измислена приказна дека Аркан ме шишал, Жељко ми рече: „Ти си ѕвездата што редовно ја шишам?“ Бев истрауматизирана, исплашена. Продолживме да се гледаме, а јас прва го бакнав! Во Жељко не се заљубив поради неговата моќ, туку во него како маж, со неговите човечки квалитети, карактерни особини, физичкиот изглед… – изјави пејачката во една прилика.

Свадбата на векот и загубата што ја криеја

За венчавката на Цеца и Аркан веќе се познати многу детали, па дури и дека овој настан го пренесоа BBC и CNN. Сепак, дури неодамна пејачката пред камерите на својата документарно-играна серија „Цеца шоу“, раскажа со каква загуба се соочила непосредно пред најубавиот ден во животот.

– Бебето го изгубив во третиот месец од бременоста. Јас и Жељко чекавме бебе пред да се венчаме. Свадбата ја закажавме во февруари, а пред тоа бев бремена. Во меѓувреме, за жал, го изгубив моето бебе. Се договоривме да не го поместиме датумот на венчавката, па го кажавме судбоносното „да“ кога го планиравме, на 19 февруари 1995 година – изјави Цеца, зборувајќи за прв пат на оваа тема.

Иако татко ѝ се заканувал дека ќе се одрече од неа доколку се омажи за Аркан, таа знаела дека нејзините родители ќе го сакаат кога ќе го запознаат.

Нивната венчавка се одржа на 19 февруари 1995 година. Откако се помолија за среќен пат во вилата на Богдана во Љутиче, конвојот од 60 џипови се упати кон Житораѓа, од каде што е Цеца.

Жељко во тој момент бил облечен во црногорска носија, а Цеца во српска. Младоженецот „ја купи невеста“ од сестрата на пејачката, Лидија, а таа потоа доби неколку илјади марки, златни часовници и како што беше наведено, прстен од раката на Аркан и дијаманти.

Откако се испочитувани сите обичаи, Цеца ја облече венчаницата, а потоа се упатија кон Белград. Црковната венчавка се одржа во црквата Свети Архангел Гаврил. Пејачката носеше бела венчаница со долг воз, а Аркан српска офицерска униформа со голем крст околу вратот.

Ин витро оплодување

Она што Цеца никогаш не го криела е дека направила ин витро оплодување. Пејачката била свесна дека има проблеми да забремени, а сопругот ја поддржувал.

– И двајцата сакавме деца. Имав само 22 години кога открив дека имам проблем да забременам, па отидов во болницата „Народни фронт“ на ИВФ. Мојот покоен сопруг ме поддржа и учествуваше со мене во комплетната програма, иако беше очигледно дека нема проблем, бидејќи веќе имаше седум деца – рече таа.

Во декември 1996 година се роди нивниот син Вељко Ражнатовиќ, а две години подоцна, во мај 1998 година, се роди нивната ќерка Анастасија.

Живот како сон

Пејачката не сакала премногу да ја отвора душата за приватниот живот и врската со сопругот, но повремено откривала детали кои воодушевувале многумина.

Така еднаш открила дека нејзиниот сопруг ги обожава празниците, и дека не мора ништо да прави кога се омажила за него.

– Остана до празниците, одлично си поминавме, само како пар се надополнувавме. Беше пресреќен кога беа празници и навистина уживаше. Морав да знам сè кај мајка ми, готвење, дури и низ дома, сè, но кога се омажив за Жељко, ми се олесна. Не морав ништо да правам – изјавила претходно Цеца.

Цеца не ја запостави кариерата со тоа што се омажи за Аркан. Покрај тоа, таа објави серија албуми кои постигнаа голем успех, хитови еден по друг, секој поуспешен од претходниот.

Во јавните настапи не криеја колку се сакаат, а пејачката се чувствувала безбедно кога била со него.

– Јас го викав Бучко, тој ме викаше Цецко. Тој ми понуди таква сигурност што ја сакаат жените. Се пофали дека го фатив на слатко како му купувам чоколадо. Не, Аркан ми купи чоколадо. Запознав сосема поинакво суштество од она што го замислував. Аркан е строг, но само кон војската. Тој е сосема поинаков човек во приватниот живот, тој е добар човек – изјави еднаш Цеца.

Иако поп-озборувањата се обидоа да ја уништат нивната идила, тие не успеаја.

Кон крајот на 1999 година, поточно на 29 декември, Светлана го издава албумот „Цеца 2000“. Тогаш се случи невидена кампања за ниту еден проект во нашиот регион. Пред самата 2000 година, таа направи промоција во хотелот „Интерконтинентал“, каде се појавија најзначајните личности од тогашната музичка и јавна сцена.

Среќата била голема, а не знаеле што ќе се случи само неколку недели подоцна.

Семејната бајка нагло беше прекината

Фаталната сабота, 15 јануари 2000 година, ги промени животите на Цеца Ражнатовиќ и нејзините деца.

Како што беше наведено, Аркан сакал да спие подолго во сабота, а потоа да појадува со семејството. Цеца тој ден била во хотелот „Интерконтинентал“ каде требало да се сретне со својата сестра Лидија, во бутикот што го поседувале. Малку подоцна се појави и Жељко.

Полицаецот Добросав Гавриќ се приближил до штандот на Аркан во хотелот, каде што седел со Миленко Мандиќ и Драган Гариќ. Тој испукал три куршуми во главата на Аркан. Сè се случи малку по 17 часот. Веќе во 19 часот цел свет знаеше дека Аркан е убиен.

Цеца, два месеци по убиството на Аркан, на 6 март 2000 година, во сведочењето пред истражниот судија детално опишала што се случило кобниот ден кога бил убиен нејзиниот сопруг.

– По пристигнувањето во хотелот сите отидовме во бутикот „Ла Франс“, а половина час подоцна Жељко излезе да го најде својот пријател Манда. Одвреме-навреме ги посетував моите бутици со сестра ми и поминував покрај полжавот каде што седеше Жељко со Манда и Гариќ. Во еден момент до него седеше Јорга Бранко Јевтовиќ, а кога дојдов следниот пат, го немаше. Седнав до сопругот и отидов во „Ла Франс“ – изјавила Цеца на суд во 2000 година и додала:

– Во еден момент во бутикот налета Звонко Матеовиќ, ме замоли да му дадам пиштол бидејќи ги испукал сите проектили од оружјето. Му го дадов мојот револвер, но тој не испука ниту еден истрел. Некои жени ме спречија да излезам од бутикот, а Звонко врескаше: „Командантот е убиен“. Најдов сила и истрчав кај маж ми. Гариќ беше на подот, Жељко крвареше, се обидов со реанимација. Видов дека Манда е мртов на лице место. Врескав некој да повика брза помош, додека му вадев крв од устата на Жељко.

Животот по Жељко

Цеца на 27 години станала вдовица и самохрана мајка на две деца. Таа една година се повлече од јавноста.

Потоа го издаде албумот „Деценија“, а многумина знаеја дека одредени песни се посветени на нејзиниот починат сопруг. Следеа хитови, албуми, песната „Пиле“ која јавно му ја посвети на Аркан, големи концерти… Нејзината кариера и популарност продолжија да растат.

Често ја обвинуваат за тоа со кого била во брак, но не ѝ е грижа. Ужива во настапите, дружењето со публиката, убавите семејни моменти од кои најважен е што доби внуци по нејзиниот покоен сопруг, а наскоро ќе добие уште еден.

Кога станува збор за љубовта, таа ретко ги разоткри партнерите по смртта на сопругот. Нејзината последна врска во јавноста беше со бизнисменот Богдан Срејовиќ. Но, и таа љубов не заврши славно, како што призна во „Цеца шоу“, каде можевме да ја запознаеме другата страна на семејството Ражнатовиќ.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -