5.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

ВОЗАЧИ НЕМА ДА БИДЕТЕ СРЕЌНИ, ОВА Е НАЈНОВАТА ВАЖНА ВЕСТ – еве за колку Регулаторна ги зголеми цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,36 отсто.

Целата вест прочитајте ја на Фактор.

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,36 отсто.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемуваат за 1,50 денари за литар додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемува за 1,00 денар за литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,209 ден/кг и сега ќе изнесува 41,732 ден/кг.

Од 23.1.2024 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 78,00 (денари/литар

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 80,00 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 75,00 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 74,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 41,732 (денари/килограм)

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -