3.8 C
Skopje
Friday, February 23, 2024

О’Брајан: Никогаш не сте биле поблиску до ЕУ, ајде да ја завршиме практичната работа

Денеска во Скопје се состанокот „Западен Балкан и ЕУ“, како и лидерската средба за Планот за раст на Западен Балкан.

Во тек е трибина на лидери, на која учествуваат Вучиќ, премиерот на Црна Гора Милојко Спајиќ, премиерот на Албанија Еди Рама, премиерот на привремените институции во Приштина Аљбин Курти, премиерот на С. Македонија Димитар Ковачевски.

„Кикиритките што ги добиваме…“

Албанскиот премиер Еди Рама за време на својот говор рече дека „кикириките што ги добиваме“, алудирајќи на помошта од Европската унија, се „погубни“.

Разликата меѓу она што го добиваат земјите од ЕУ и она што ние го добиваме е поразителна“, рече Рама.

Тој при своето обраќање на панелот изјави и дека е добро лидерите да се соберат.

„Треба да се среќаваме редовно, бидејќи, иако сме ентузијасти, ние сме балкански народи. А ако не дојдете да не соберете, ние сме подготвени повторно да зе*****“, рече Рама.

Вучиќ: „Одлична иницијатива“

Претседателот на Србија за време на панел дискусијата изјави дека оваа средба е „одлична иницијатива“.

„За нас „зелените линии“ се многу важни, како и заедничкиот пазар. Зелените линии се, ако не и најважни, и се многу важни за создавање подобра деловна средина за нашите луѓе, но и за сите оние кои сакаат да инвестирајте во овој регион“, рече Вучиќ.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -