5.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

БИТКОИНОТ СЕ ВРАЌА НА СТАРИТЕ ПАТЕКИ Ја премина новата граница од 50.000 долари

За прв пат по 2 години, вчера вредноста на биткоинот достигна 50.000 долари, што влијаеше на растот на вредноста на оваа криптовалута од 16% од почетокот на годината.

Аналитичарите наведуваат неколку причини за овој раст. Еден од нив е очекувањето дека Федералните резерви наскоро би можеле да ги намалат каматните стапки во САД, што би можело да се случи во мај. На цената на биткоинот влијаеше и неодамнешното одобрување на фондови со кои се тргува преку размена поврзани со биткоин (ETF), што ќе им го олесни на инвеститорите пристап до пазарот на криптовалути и инвестирање во биткоин.

Исто така, уште еден важен фактор во обновениот пораст на вредноста е т.н преполовување, кога количината на дигитална валута добиена со рударство е преполовена. Преполовувањето се случува на секои четири години и секој пат пред него вредноста на биткоинот се зголемува, а оваа година преполовувањето ќе биде во средината на април.

Предвидувањата на аналитичарите се различни во однос на тоа што ќе се случува со оваа криптовалута во следниот период. Според некои експерти за овој пазар, може да очекуваме не само ново рушење на рекордот на биткоинот, туку неговата вредност би можела да надмине и 100.000 долари, па би можела да се удвои во текот на следните месеци или година.

Бројката од 50.000 долари за последен пат биткоин ја достигна пред околу две години, а неговата највисока вредност досега беше речиси 70.000 долари на крајот на 2021 година, по што започна голем пад.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -