21.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024
Платено политичко рекламирање

Османи: Светот во енциклопедиите ја има бугарската верзија на историјата, ние живееме во стаклено ѕвоно!

Кандидатот за претседател на Македонија од редовите на ДУИ Бујар Османи вели дека цел свет ја има бугарската верзија на историјата и дека ние во нашата земја живееме во стаклено ѕвоно.

– Ние живееме во стаклено ѕвоно, читајќи ги само нашите книги и со нашиот поглед кон историјата. Светот во овој момент ја има бугарската верзија на историјата. За прв пат денеска во светската историографија се признава дека Цар Самуил освен што е бугарски цар, дека има податоци и дека е и македонски односно во новото Царство, рече Османи во поткастот на Плусинфо.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави