fbpx
17.8 C
Skopje

Ердоган: Ќе има референдум за преговорите за членство во ЕУ – народот ќе одлучи!

АКТУЕЛНО

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција, по уставниот референдум, би можела да организира уште еден референдум на кој би се одлучувало дали земјата треба да ги продолжи разговорите за членство во ЕУ.

„Ќе одржиме референдум на 16 април, а потоа би можеле да имаме референдум за преговорите за членство во ЕУ. Ние ќе се придржуваме кон она што ќе го одлучи народот.

Турција чека пред вратите на ЕУ веќе 54 години. Што ќе се случи доколку Турците на референдумот на 16 април гласаат за уставни промени? Тогаш тие нема да не примат. Кога би донеле таква одлука, барем ќе ни ја олеснат работата. Ќе ги ставиме преговорите на маса, бидејќи Турција не е ничие жртвено јагне“, порача турскиот претседател.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -