32.8 C
Skopje
Tuesday, July 16, 2024

Дали сте виделе црвени банани? Еве зошто се посебни!

Црвените банани се посебен вид банани кои се карактеризираат со црвената нијанса на нивната кора. Тие се популарно овошје ширум светот, со повеќе од 1.000 сорти на банани кои се консумираат ширум светот.

Црвената банана е подгрупа на банани од Југоисточна Азија со црвена кора. Во споредба со обичните жолти банани, црвените банани имаат тенденција да бидат помали, имаат малку подебела кора со посладок вкус и имаат подолг рок на траење.

Тие се исто така одличен извор на есенцијални хранливи материи како што се калиум, витамин Ц и витамин Б6. Црвените банани се достапни во текот на целата година на специјализираните пазари и големите супермаркети во САД. Црвените банани се јадат на ист начин како и жолтите банани, со лупење на овошјето пред јадење. Црвените банани имаат повеќе бета-каротин и витамин Ц од жолтите банани.

поврзани објави

Последни објави