32.8 C
Skopje
Tuesday, July 16, 2024

Зетот на Трамп ЌЕ ГО СМЕНИ ЦЕНТАРОТ НА БЕЛГРАД: Еве што планира со старата зграда на Генералштабот

Џаред Кушнер, зетот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, потврди дека склучува големи зделки за недвижнини во Србија и Албанија, што, според Њујорк тајмс, е најнов пример за бизнис на семејството Трамп во странство, иако се обидува да се врати во Белата куќа.

Се чини дека плановите на Кушнер на Балканот делумно се појавија преку односите изградени додека Трамп беше на власт, пишува Њујорк Тајмс.

Кушнер, кој беше висок функционер во Белата куќа, рече дека работел на тие работни места со Ричард Гренел, кој накратко беше вршител на должноста директор на националното разузнавање под Трамп, како и амбасадор во Германија и специјален пратеник за Балканот.

Еден од предложените проекти ќе биде претворање на остров крај брегот на Албанија во луксузен туристички комплекс, пишува Њујорк Тајмс.

Вториот, како што додава „Њујорк тајмс“, кој, според српскиот пратеник и компанијата на Кушнер, планира луксузен хотел и 1.500 станбени единици и музеј, треба да биде во Белград, на местото на поранешната зграда на Генералштабот што беше оштетен во бомбардирањето на НАТО во 1999 година.

„Њујорк тајмс“ посочува дека двата од овие проекти вклучуваат земјиште во моментот во сопственост на владите на Србија и Албанија, што значи дека треба да се постигне конечен договор со странските влади.

Третиот проект исто така треба да биде во Албанија, на островот Звернец во јужна Албанија, покрај крајбрежната површина која зафаќа повеќе од 400 хектари, каде според планот треба да се изградат неколку хотели и стотици вили.

Учеството на Кушнер би било преку неговата инвестициска фирма Affinity Partners, која, меѓу другите странски инвеститори, има две милијарди долари од Јавниот инвестициски фонд на Саудиска Арабија.

Во соопштението, претставник на Affinity Partners рече дека не е утврдено дали саудиските фондови би можеле да бидат дел од кој било проект што Кушнер го разгледува на Балканот.

Џаред Кушнер, зетот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, на социјалната мрежа „Икс“ претстави план за новиот изглед на центарот на Белград. Поточно, на оваа социјална мрежа тој го покажа идејното решение за зградата на Генералштабот, која беше оштетена во бомбардирањето на НАТО во 1999 година.

– Возбудени сме што можеме да споделиме некои рани дизајнерски слики за развојните проекти што ги создадовме за албанското крајбрежје и центарот на Белград – напиша зетот на Трамп.

Тој ја основа својата инвестициска компанија откако ја напушти Белата куќа и како висок советник. Тој ги користеше односите што ги изгради во владините преговори на Блискиот Исток, кои вклучуваа блиски односи со престолонаследникот Мохамед бин Салман, де факто владетел на Саудиска Арабија.

Кушнер на крајот обезбеди 2 милијарди долари од фонд на Саудиска Арабија и стотици милиони повеќе од фондови во Обединетите Арапски Емирати и Катар. Досега, тој презеде неколку јавни чекори за всушност да инвестира големи делови од овие пари, наведува Њујорк Тајмс.

Гренел, исто така, оствари вредни врски додека беше во владата, вклучително и некои кои се чини дека го отворија патот за тимот на Кушнер да инвестира на Балканот. За време на неговиот престој во администрацијата на Трамп, Гренел работеше на решавање на споровите меѓу Србија и Косово.

Тие разговори, додава Њујорк тајмс, индиректно ја вклучиле Албанија, имајќи предвид дека мнозинството жители на Косово се етнички Албанци и Албанија игра улога во регионалниот дијалог.

Гренел остана близок со Трамп откако поранешниот претседател ја напушти Белата куќа, јавно го бранеше и редовно разговараше со него.

Гренел приватно изјави дека се надева дека ќе биде државен секретар во друга администрација на Трамп, според лице кое разговарало со него под услов да остане анонимно.

Роберт Вајсман, претседател на Public Citizen, кој ги следеше деловните зделки што ги гледаше како конфликт на интереси за време на администрацијата на Трамп, рече дека планираните договори се неетички и само ќе покренат нови прашања за семејството Трамп, особено ако Трамп биде реизбран.

„Во овој момент од изборниот циклус, Џаред Кушнер треба да ги замрзне сите нови инвестициски планови. Се чини дека овој конкретен инвестициски план ги вклучува најлошите од сите коруптивни тенденции на администрацијата на Трамп и неговото семејство“, рече Вајсман.

Откако ја напушти функцијата, Трамп стана партнер во развоен проект во Оман, договор што го склучи со саудиска фирма за недвижнини со врски со саудиската влада.

„Никој не ми „дава“ работа“, рече Кушнер, инсистирајќи дека не планира да се врати во Вашингтон доколку неговиот свекор повторно стане претседател.

поврзани објави

Последни објави