16.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024
Платено политичко рекламирање

Во Ѓорче Петров одбележан Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека постои можност земјата да излезе од Советот на Европа и дека приемот на Косово во таа организација де факто претставуваше протерување на Србија.

„Ќе им биде многу, многу непријатно кога ќе ги слушнат сите детали за тоа како ја лажеле Србија за Советот на Европа и сите други приказни. Одете со тоа, а потоа ќе видиме дали Србија сака да остане или не во Советот на Европа.Па да видиме, можеби повеќе ви се допаѓа Приштина во Советот на Европа отколку Белград и Србија“, рече Вучиќ во гостувањето на ТВ Прва.

Тој оцени дека тоа е организација која одлучува „за ништо“.

Потсети дека Русија е исфрлена од СЕ, пред Косово да биде ставено на дневен ред, и додава дека влегувањето на Косово е де факто протерување на Србија од таа организација.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави