fbpx
28.8 C
Skopje

Сирија: Договор за евакуација на жителите во четири града

АКТУЕЛНО

Жителите на четири сириски градови, кој се ноѓаат под опсада повеќе од две години ќе бидат евакуирани според новиот договор. Договорот паднал доцна синоќе помеѓу представници на сириската влада и побунувачите.

Жителите на Забадани и Мадај, два града во близина на престолнината Дамаск, кој под опсада ги држе припадниците на владините сили, ќе ги напуштат својте домови, а за возврат ќе биде извршена евакуација на жителите на Фуе и Кафрај.

 Потпаролот на Опсерваторијата Рами Абдел Рахман рекол дека договорот е постигнат под покровителство на Катар, кој ги поддржува побунувачите и  Иран, кој го подржуваат сириската влада.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -