24.8 C
Skopje
Sunday, May 19, 2024
spot_img
spot_img

Пролетта е вистинскиот период да ѝ го вратите сјајот на косата – природните масла ќе ви помогнат во тоа

Веројатно тесно ги поврзувате камилицата и нането со релаксирачки чај. Сепак, маслата добиени од овие растенија можат да ја смират вашата кожа.

Одредени масла можат да го подобрат изгледот, како и здравјето на вашата коса и кожа. Тие претставуваат природна алтернатива за нега на коса, хидратација на кожата, борба против акни и зајакнување на ноктите.

Иако секој тип на кожа реагира различно, овие состојки можат да помогнат вашата коса и кожа да изгледаат подобро, пренесува Vijesti.me.

Масло од арган

Аргановото масло, често наречено „течно злато“, е богато со антиоксиданси кои можат да го забават ефектот на стареење.

Дерматолозите велат дека неговите омега-3 киселини го стимулираат производството на колаген и ја обиколуваат кожата.

Неговата употреба не е важно дали имате сува, мрсна или нормална кожа. Аргановото масло ја храни и косата, без ефект на тежина и маснотија.

Камилица и нане

Веројатно тесно ги поврзувате камилицата и нането со релаксирачки чај.

Сепак, маслата добиени од овие растенија можат да ја смират вашата кожа. Имаат антисептички својства кои го намалуваат црвенилото, иритацијата и можноста за инфекција.

Кокосово масло

Сувата, испукана кожа е повеќе подложна на инфекции, иритации и алергиски реакции. Кокосовото масло ја штити и хидрира кожата, смирувајќи ги лушпестите, груби дамки кои ги придружуваат вообичаените проблеми како егзема.

Користењето кокосово масло исто така ги успорува знаците на стареење. Корисна е и за косата и се препорачува одвреме-навреме да ја натопувате косата со кокосово масло, од коренот до врвовите.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави